Sohbet'e Giriş

Meme Kanserinin Yüzde 80’i Genetik Nedenli

Meme Kanserinin Yüzde 80’i Genetik Nedenli

1-31 Ekim bütün yeryüzünde ve ülkemizde meme kanseri bilinçlendirme ayı olarak onay edilir. Bütün yeryüzünde meydana geldiği benzeri Türkiye’de de bayanlarda en sık sık görülen kanser türü meme kanseridir. Meme kanserinden sığınmanın en güzel karayolu ise erken teşhistir.

Meme kanserinin kocaman tek çoğunluğu (Yüzde 80-90)’ı aileden ve genetik geçişten müstakil olarak gelişir. Meme kanseri riziko etmenleri şöyledir;

Hiç doğum yapmamış olmak veya önce doğum yaşının 30’dan ardından olması.

Ailede meme kanseri meydana gelen anne adayı, teyze benzeri yakınların olması.

Erken yaşta tane rastlamak, geç yaşta menopoza girmek.

BRCA1 ve BRCA2 benzeri meme kanseri geni taşıyıcılığı olması.

Ailesinde meme kanseri bağlı kanserler; over kanseri, endometrium kanseri ve kolon kanseri olması.

Kendi kendine meme muayenesi erken teşhiste önemli

Meme kanserinin önlenmesi veya erken teşhis edilmesi tek takım temel tedbirler ve uygulamalar başarıyla yapılabilir. Bu tedbirler şunlardır:

– Senelik muayenehane meme muayenesi, 40 yaşından bu yana senelik mamografi ve ultrasonografi taramaları meme kanserinin erken teşhisinde çok önemlidir.
– Uyumlu ve sıhhatli tek diyet
– Pek kilolardan kurtulmak
– Itinalı egzersiz yapmak
Sigara tüketiminin azaltmak
Bebeklerinizi olası meydana gelen en uzunca zaman emzirilmesi
Stresten uzak durmak
Menopoz sonrasında hormon kullanmadan öncesinde veya doğum kontrol hapı kullanmadan öncesinde meme kanseri rizikosu tarafından meme kontrolünün inşa edilmesi, meme kanserinin erken tanısını olanağı sağlar ve olası meme kanseri rizikonunu azaltır.

Meme kanseri rehabilitasyonunda yollar gelişti

Erken merhalede yakalanana meme kanserinde yalnızca memenin tümörlü bölümünün çıkartılması cerrahi tedavi amaçlı yeteri kadar olabilir. Onkoplastik cerrahide memenin kanserli kısmı çıkarıldıktan ardından estetik cerrahi tekniklerle meme dokusu dikleştirilerek öncekinden ek olarak iyi görünüme kavuşur. Sentinel lenf nodu biyopsisi yanı nöbetçi lenf bezi biyopsisi ile lenf bezi bulunup çıkartılarak lenf bezi tutulumu anlaşılabilir. Böylelikle lüzumsuz yer altı lenf bezi çıkartılması engellenerek operasyon sonrasında hastaları çok huzursuz eden kol ödeminin gelişmesi engellenmiş olabilir. Onkoplastik cerrahi amaçlı uyumlu olmayan hasta olanlarda meme dokusu ve yer altı lenf bezleri alınmaktadır. Kemoterapi ve radyoterapi operasyon sonrasında patolojik incelemeye yönelik planlanır.

Kategori
: Haberler
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın