Sohbet'e Giriş

Meğer yepyeni Suudi Veliahdı reformcuymuşMeğer yepyeni Suudi Veliahdı reformcuymuş

Meğer yepyeni Suudi Veliahdı reformcuymuş

Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk’ün 1975’teki İran ziyareti başlarken Tahran havaalanındaydık… Devrik İran Şahı Korutürk’ü karşılarken, 12 yaşlarındaki Veliaht Prens de Mısır’a gitmek üzere uğurlanıysilahlı kuvvetler. Veliaht prensi uğurlamak amaçlı o vakitki İran idaresinin tüm önde gelenleri sıraya dizilmişti. Enbaşta Başbakan olmak üzere yaşını başını almış o İranlılar, 12 yaşlarındaki veliahdın elini öpüyorlardı.
Biz Türk basın mensupları bu tabloyu bir film seyreder benzeri izledik… O zaman yeniden Atatürk’ü ne sebeple sevdiğimi anladım… Şayet bizde de halen saltanat aynı ritimde devam etseydi, bizim küçük şehzadelerin ellerini

öpmek amaçlı hükümet erkânı kuyruğa girecekti. Ve evvelki zaman hayat televizyonları ve basın 81 yaşlarındaki Suudi Arabistan Kralı Selman’ın, yeğeni Muhammed Bin Nayef’in mahaline erkek çocuğu Muhammed Bin Selman’ı veliaht olarak atadığını duyuruysilahlı kuvvetler.
Bu atamanın arkasında acaba Donald Trump ve AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI ile Suudi Arabistan arasındaki tabanca ticareti mi var? Ya da Suudi idareninde ağırlıkları meydana gelen İngilizlerin ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin, bu atamadaki katkıları ne ölçüdedir? Tüm bu ihtimaller üzerindeki spekülasyonların ötesinde beni güldüren yorum, yepyeni veliahdın çocuk olması buna bağlı olarak Suudi Arabistan’daki reformcuların sevinçli oldukları şeklindekiydi.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın