Sohbet'e Giriş

Medyada tasfiye ve ileri demokrasinin Ülkemiz’si

Medyada tasfiye ve ileri demokrasinin Ülkemiz’si

BU toplumun kültüründe ve bunun bir parçası meydana gelen medyasında bir kalitesizleşme, vasatlaşma ve evet bir avamlaşma görünüyor. Bu en tam olarak köşe yazılarında görülüyor. Ülkemiz’de bir zamandır kalifiye içerik arzu edilmiyor. Ünlemlerle konuşup düşünmeye alışık bir okuyucu kitlesi, tıklayarak düşünce salmaya alışmış bir kültürde köşe yazısı mesleğini daimi bir şekilde değiştiriyor.
Bir tasfiye de mevzubahis. Burada ad vererek yapılmış olan bir tasfiyeden söz etmeyeceğim. Fakat bir fikrin, bir yaklaşımın tasfiye edildiği de ortada ve onun mahaline yepyeni Ülkemiz’nin şartlarına uyan bir cereyan geliyor.
“İçeriksizleştirme” en mühim kriter bu değişimde. Bunu kalifiye şekilde yapanlar da var, kaliteyi ön tasarıya çıkarmadan yapanlar da. Her ikisine de örneği daha daha sonra vereceğim, fakat nihayetinde kaybeden Ülkemiz oluyor; zira mühim konularda detaylı, geniş ve kalifiye bir şekilde düşünme kabiliyetinin ortadan kaybolması zamanı görünüyor.

Çoğunluğu ünlemlerle düşünen okuyucu kitlesinin tıklamalarla yönlendirdiği web basını da ana medyadaki bu eğilimi, sağladığı reyting desteğiyle değiştiriyor. Bu ortamda yepyeni başarıları yakalayanlar var elbette ki, onlar vaziyetten hoşnut şayet nihayetinde kaybeden vasatlaşan, kalitesizleşen ve içeriksizleşen Ülkemiz olacak.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın