Sohbet'e Giriş

Mardin İli Ile Ilgili Veriler ile ilgili yararlı bilgiler


Mardin İli Ile Ilgili Veriler ile ilgili yararlı bilgiler

Mardin, mimari, etnografik, arkeolojik, tarihi ve görüntü değerleri ile vaktin durduğu izlenimini verici Güneydoğunun şiirsel kentlerinden biridir. Mardin çeşitli dini inanışlar paralelinde, sanatsal açıdan da tarihi değeri meydana gelen camiler, türbeler, kiliseler, manastır vb dini yapıtlar barındırmaktadır. Mardin, İpek Karayolu güzergahında olup, ilde 5 han ve bir kervansaray mevcuttur.Mardin “Merdo” dan gelme Süryanice orijinli bir kelimedir. “Kale” manasına gelmektedir. Burası bölgedeki pekçok öbür şehir ve yerleşim benzeri Süryaniler´in yüklü olarak yaşayageldiği bir mekandır. Mardin ve Tur Abdin kısmında halen Süryaniler yaşamaktadır. Alanda tanınmış birden çok Süryani Manastırı ve Kilisesi vardır: Deyrulzafaran, Mor Gabriel, Salah´taki Mor Yakub ve Hah´daki Yaradan Annesi Meryemana Kilisesi benzeri.

Fakat Mardin İli (bilhassa şehir merkezi) nihai yıllarda yüklü bir biçimde betonlaşmanın tesiri altında kalmış, şehir merkezinin oturduğu tepenin anında belli bir süre altındaki meydan yepyeni şehir olarak imara açılmıştır.
Yeni binalar inşa edilmiş (mimarilıyor) meydana gelmesine karşın bu betonlaşma tarihi kaya binaları da es geçmemiş, üzgünüm kaya binaların üzerine 1/2 yamalak beton katlar çıkılmasına civarı varmıştır. Düşük bir nüfusa sahip meydana gelmesine karşın bu denli yapılaşmasının başlıca sebebi ekonomidir. Eskiyen kocaman evlerinde bugünkü uygun fiyat şartlarda ve yepyeni neslin farklılaşan istekleriyle beraber hayatını sürdürmek kolay değildir ve ek olarak pekçok sosyo- uygun fiyat sebebi de vardir bu vaziyetin fakat bütün bu sebepler kente verilen zararı yeniden de haklı çıkarmamaktadır. En enbaşta Kültür ve Turizm Bakanlığı olmak üzere resmi ve sivil kuruluşlar bu konuya kısa zamanda eğilmezlerse esasında hayat genelinde bir açık gökyüzü muzesi olabilecek degerdeki Mardin İli gidip görmeye ölçüt bütün özelliklerini kısa zamanda yitirecektir.

Kategori
: Haberler
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın