Sohbet'e Giriş

Lüzumsuz haber unutkanlığa sokak açıyor

Lüzumsuz haber unutkanlığa sokak açıyor

Kişisel gelişme uzmanı İsmail Eroğlu, gereksiz ve gereksiz verilerin unutkanlığa ve bellek kirliliğine sebep olduğunu ifade etti.

Özel Toros Finike Koleji’nin aile ve genç iletişimindeki sıkıntıları çözmek amacıyla tertip ettiği “Çocuğun başarısında beynimizi etkili kullanmanın yolları”konulu seminerde konuşan Marmara Üniversitesi öğretim görevlisi Eroğlu, beynin ne türlü kullanılabileceğini anlattı.

Dünyada teknolojik açıdan birçok şeyin keşfedildini, fakat birey beyninin halen keşfedilmediğini vurgulayan İsmail Eroğlu, en mühim bu organın pekçok birey aracılığıyla da ne türlü kullanılacağının bilmediğini ifade etti. Eroğlu, “Örneğin nihai model bir bilişim makinesi aldığınızda kullanma kılavuzunu okumadan onun bütün fonksiyonlarını kullanamazsınız. İnsan beyni muazzam bir sistemle donatılmış, 1 dakikada 100 bin kelime okuyabilecek kapasiteye sahip meydana gelen beynimizi sıkı kullanırsak 500 bin kelimeye çıkarabiliriz.”diye konuştu.

“Nasıl kullanacağınızı bilmediğiniz bir şeye sahip olamazsınız, sahip olamadınız şeyi yönetemezsiniz, yönetemediğiniz birşey sizi yönetir.” diyen Eroğlu, şu şekilde aynı ritimde devam etti: “Lüzumsuz ve gereksiz veriler unutkanlığa ve bellek kirliliğine sebep olur. Bunlardan bazıları tv izlemek ve karşın cinse ilişkin meydana gelen görüntüler seyretmektir.”

Çocukların 0-4 yıl aralarında ne öğrenirse yaşamı süresince o bilinçaltına aldığı verileri kullandığını belirten Eroğlu, ebeveyinlerin negatif kelime sarfetmesinden kaçınmalarını tavsiye etti. Eroğlu, yapılmış olan bir araştırmada; bir genç 18 yaşına gelinceye civarı anne ve babasından tahmini 11 bin pozitif, 148 bin de negatif kelime kullandığının belirlendiğini söyleyen Eroğlu, “Çocuğumuzu muhafaza etmek amacıyla aman ha düşersin, aman inşa etme, yapamazsın, başaramazsın benzeri kelimeleri faydalanarak farkına varmadan bilinçaltılarına negatif dikenler ekiyoruz. Genç büyüyünce de yapamam, başaramam demeye başlıyor.” diye sohbet etti.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın