Sohbet'e Giriş

Lösemi hastaları epeyce hassas

Lösemi hastaları epeyce hassas

Prof. Dr. Öner, AA muhabirine yaptığı bildiride, milletçe aralarında kan kanseri olarak malum ve ilikten meydana gelen bir kanser türü meydana gelen löseminin, bilhassa çocukluk çağında mühim bir sıhhat problemi meydana geldiğini altını çizdi.

Bu hastalığa yakalanan çocukların mühim bölümünün evvelki senelerde yaşamını kaybettiğini belirten Öner, kemik iliği nakilleriyle hastalığın rehabilitasyonunda mühim başarıların ele geçirildiğini ve hasta olanların yüzde 80’inin sıhhatine kavuştuğunu ifade etti.

Öner, iyileşen hasta olanların ömürleri süresince tekrar bu hastalıkla karşılaşmadığına değinerek, şu biçimde aynı ritimde devam etti:

“Ancak hâlâ tedavi zamanı, kolay değil ve zahmetli bir çağı kapsamakta. 2-3 sene benzeri uzunca tedavi ardından hastalarımız şifaya kavuşmakta. Bu zaman arasında zor tedavi aldıkları için bunların vücutları mikrobik hastalıklara, kanamalara, farklı sıhhat meselelerine maruz kalmaktadır. Bu sebeple bizim tedavimizin yakınında sağlık kurumu, etraf ve aile şartlarının çok sıkı tasarım edilmesi gerekli. Ülkemizde ve dünyanın pekçok ülkesinde bu hastalığın giderilmesi için parasal ve içsel destekler sağlanmaktadır.”

“Gıdalarının çok hijyenik olması lazım”

Öner, Van’da tedavi ettikleri hasta sayısının 200 dolaylarında olduğuna dikkati çekerek, bütün hasta olanların beslenmeleri ve hijyenleriyle yakından ilgilendiklerini ifade etti.

Hastaların hanelerine gittikleri zaman da benzer biçimde korunmalarını sağlamak için duyarlı bireylerin desteğine gereksinimlerinin meydana geldiğini belirten Öner, şunları kaydetti:

“Hastalarımız yüklü tedavi aldıkları için vücutlarında önemli sistem arızaları görünüyor. Vücutları hastalıklara, kanamalara, travmalara karşın sıkıntılı hale geliyor. Verdiğimiz ilaçlar sebebiyle mide, bağırsak sistemi hasar gördüğü için bu vatandaşlar her şeyi yiyemiyorlar. Bizim yediğimiz gıdalarda ara ara hijyenik sorunlar olsa dahi vücudumuz bunu telafi edebiliyor ama bu hastalarımız için bu olabilitesi yüksek değil. Bu sebeple beslenmelerine uyarı edilmesi gerekmektedir. Gıdalarının çok hijyenik olması gerekli.”

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın