Sohbet'e Giriş

KUZEYDE TAMAM GÜNEYDE MADAM

KUZEYDE TAMAM GÜNEYDE MADAM

Kum’daki türbede zorunlu olarak çarşaflanıyoruz, fakat Tahran’ın oranla varlıklı kuzeyindeki semtlerinde dolaşırken onlardan birçok ayırt edilmiyorum. Yanıma gelip iki kelime Farsça bir birşeyler soranlar dahi çıkıyor. Dar gelirli kesimin içinde bulunduğu güneyde ise ek olarak bir uyarı çekiyoruz. Üstelik çarşıda arkandan “Madam” diye seslenenler dahi çıkıyor. Güneyli bayanlar ve elbette ki Kum’dakiler çarşaflı, kuzeyliler ise alımlı ve frapan. Saçlar kabarık, yüzler makyajlı ve burunlar estetikli. Kızların çoğu hokka burunlu, bir bölümü ise yakında hokkayı gün ışığına ortaya çıkarmak üzere burnu bandajlı.
Seçimden bir gün öncesinde son kampanya gecesinde de o kızlar araba konvoylarında ve motosiklet tepelerindeydi. Yengi işareti yapan parmakları, Musevi’nin rengi yeşilden kurdelelerle sarılıydı. Yalnızca Tahran’da değil, İran çapında kentli, sıkı öğrenim görmüş ortada dershane, reformcu Mir Hüseyin Musevi’yi, il ve kırsal kesimin dar gelirlileri ise Ahmedinejad’ı destekliyordu. Musevi’nin sokaklara taşan taraftarları genellikle gençler, Ahmedinejad’cılar ise ek olarak kapsamlı bir yaş yelpazesindendi ve iki tarafta da kadın ağırlığ
escort ankara

dikkat çekiciydi.
Peki tercih kriterleri neydi bu kitlelerin.
Ahmedinejad’ın son 4 senelik icraatında, saçı gözüken bayanlar sokaklardan toplanıp karakolluk olsa da bu tercih kampanyasında örtünmenin lafı edilmedi. Belki Musevi’yi savunan bayanların aklında o da vardı, fakat dillendirdikleri şuydu: “Ahmedinejad’ın harici dünyaya karşın kavgalı tavrından hazzetmiyoruz, hayat ile ek olarak balanslı ilişki talep ediyoruz.” Musevi’nin eşi Zehra Musevi’ciler aralarında çarşaflılar meydana geldiği benzeri (solda), Ahmedinejad’cılar aralarında da başlarına usulen örtü atmış, büyük ihtimal güzel bacaklı bayanlar yer alıyor. Bayanların asal derdi örtü değil, temel doğruluk ve özgürlükler.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın