Sohbet'e Giriş

Kutlu seyahat yol gösterdi

Kutlu seyahat yol gösterdi

Hz. Peygamber (s.a.v.) bizi Rabbe vardıracak karayolu çizdi. Mekke ve Medine’de; kişilerin içerisinde yaşadı, yürüdü, içti, uyudu, kalktı, sohbet etti, sustu, gülümsedi, ağladı, alım satım inşa etti, ticaret inşa etti, kazandı, paylaştı, hastalandı, iyileşti… Velhasılı insan neyle karşılaşırsa hepsiyle karşılaştı.Bütün yaptıklarını da sahabesi unutmadan dilden dile anlatarak bizlere yansıttılar.Ta ki, kendimize misal edinelim. Zira O’nun bize misal meydana geldiğini Allah duyurdu. Misal edinirken birey tam bilinmeden ne türlü misal edinilecek.Uykusu: Az uyurdu. Bir Sürü ibadet etme ederdi.Gece erken uyur, erken namazı öncesi teheccüde kalkardı. Uyurken sağ tarafına uzanırdı. Uykusu hafifti.

Hasta ziyareti: Hastalara ziyareti ibadet etme onay etmişti. Müslümanın Müslümana karşın misyonu meydana geldiğini söylerdi. Hastayı sakinleştirir, durumu berbat dahi olsa bunu söylemezdi.İbadeti: Her hareketinde ölçülü ve dengeliydi.Ruhbanlığa karşıydı. Gücün yetmeyeceği civarı beyhude ibadeti uyumlu görmezdi.İbadetini bir bir sürü kez yapardı. İbadetin az da olsa, bir bir sürü kez olanını severdi.
Cesurdu: Hz. Ali, Huneyn bugünü O’nun atını tek başına on bini geçtiğimiz düşman silahlı gücüne karşın sürdüğünü söylüyor. Hiçbir tehditten korkmadı. Hiçbir tehdit O’nu yıldırmadı.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın