Sohbet'e Giriş

Ku Klux Klan Nedir


Ku Klux Klan Nedir

İzlediğimiz çok Amerikan filminde, başlarına geçirdikleri beyaz kukuletalar ile değinen Ku Klux Klan, 19. asrın iki. yarısında kurulan ve uzunca zaman süresince faaliyetlerini sürdürmüş ırkçı bir gruptur.
AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI’nin Tennessee Eyaleti’nde 24 Aralık 1865 tarihinde kurulduğu tahmin edilen Ku Klux Klan, Amerikan İç Savaşı’nın bitimiyle birlikte zenciler aleyhine yaptıkları propagandalar ve terörist pkk etkinlikleri ile adlarından laf ettirmiştir. Beyaz ırkın üstünlüğüne inanan ve bununla birlikte zencilere kuvvet dolu saldırılarda yer alan Ku Klux Klan teşkilatının kurucu üyeleri; John D. Kennedy, Binbaşı James R. Crowe, Yüzbaşı John C. Lester, Calvin Jones, Frank O. McCord ve Richard R. Reed’tir.

Amerikan İç Savaşı öncesinde kurulan Altın Çember Şövalyeleri(Knights of the Golden Circle) adlı saklı tarikatının pekçok azasi, bununla birlikte Ku Klux Klan üyesidir. Günümüze kadar ile ilgili pekçok film ve belgesel çekilen, pekçok makaleye ve kitaba konu meydana gelen örgüt, iki kez dağılmasına nazaran 1950 ve 1960 senelerinde bir daha kuvvet toplamış ve günümüze kadar faaliyetlerini sürdürmüştür.
Eski bir Nazi taraftarı meydana gelen David Duke benzeri bir birey aracılığıyla da yönetilen Ku Klux Klan örgütü, 1800’lerin sonlarında ve bilhassa 20. asrın önce çeyreğinde zencilere karşı pekçok saldırıda bulunmuştur. Örgüt, Afrika orijinli Amerika Birleşik Devletleri halkına birden fazla saldırı tertip etmiş ve eziyet etmiştir.
Amerikan İç Savaşı sonrasındaki, ‘beyazlar ve siyahlar eşittir’ fikrinin yaygınlaşmasıyla birlikte örgütün etkinlikleri de azalmaya başlamıştır. Son Zamanlarda AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI’nin çeşitli eyaletlerinde saklılık içerisinde toplantılarına aynı ritimde devam ettiği öne sürülen Ku Klux Klan teşkilatının, 19. asrın sonlarındaki görkemli ve vahşet dolu günlerine dönmek yerine faaliyet tertip ettiği söylenmektedir.

Kategori
: Haberler
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın