Sohbet'e Giriş

Krizden çıkışta Ülkemiz farkı

Krizden çıkışta Ülkemiz farkı

ABD Milli Denetim Ekonomi Ofisi, 1930’lardaki Kocaman Buhran sonrasının en uzunca resesyonundan resmen çıkıldığını bilgisini verdi. 2007 Aralık ayı içinde resesyona giren AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI ekonomisinin 2009 Haziran itibarıyla resesyondan çıkmış. AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI ekonomisi 4 çeyrektir üst üstüne büyüyor. Şayet 2. dip senaryoları gerçekleşirse bu çoğalış yepyeni bir resesyon olarak tanımlanacak.
Resesyona girmenin tanımı iki çeyrek üst üstüne ekonominin daralması. Resesyondan çıkma da fakat iki çeyrek ekonominin olumlu büyümesiyle olası. Bu vaziyette Ülkemiz’de ekonominin resesyona girip girmediğine ya da resesyondan çıktığına hüküm verecek resmi bir müessese yok. Fakat Ülkemiz’nin geçen senenin son çeyreğinden bu yana resesyondan kurtulduğu bir hakikat. Geçen senenin son çeyreğinde yüzde 6 yükselen ekonomi bu senenin birinci ve 2. çeyreğinde de çift haneli büyüme gerçekleştirdi.

KRİZ ÖNCESİNE DÖNÜŞ: 2008- 2009 resesyonu 4 çeyrekle 2001’den ek olarak uzunca sürmesine cevap toparlanma zamanı ek olarak çabuk gerçekleşiyor.
Canlanmada nereye geldik derseniz, tam anlamıyla kriz öncesi döneme. Gerçi kapasite tüketimi, endüstri imalatı, ihracat benzeri konularda halen geriyiz. Fakat yurtiçi tüketimde kriz öncesini yakaladık. Orta Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz’ın Kahramanmaraş konuşmasından aldığımız üç grafik bunu ispatlıyor. Bitişikte bulunan mevsimsellikten arındırılmış son yurtiçi istek ve özel tüketim harcamaları tam anlamıyla kriz öncesi işlek uygun fiyat çağın seviyesine varmış. Özel makine ve donatım yatırımları ise kısmen aşağıda kalmış.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın