Sohbet'e Giriş

Kral VIII. Henry ve İrlanda`nın Tudor Fethi


Kral VIII. Henry ve İrlanda`nın Tudor Fethi

Kral VIII. Henry’nin hükümdarlık çağı, İngiliz Krallığı’nın İrlanda davranışı ve politikası tarafından yeni bir dönem açmıştır. Onun hükümdarlığından öncesinde İngiliz Krallığı’nın İrlanda’nın pekçok kısmında hiçbir tesiri yoktu; ne var ki, Henry’nin kızı Elizabeth halefi meydana gelen Kral I. James’e tahtı bıraktığında, tüm İrlanda adasının tartışılmaz hükümdarıydı. Tudor’un 4 hükümdarı aralarında ‘VIII. Henry, VI. Edward, Mary ve Elizabeth; İrlanda’nın fethi bitti. 1500’e gelindiğinde İngiltere İrlanda’nın idarenini Hiberno-Norman ailelerin en güçlüsüne, Kildare’nin Fitzgeraldlarına bıraktı.

Fakat onlar İngiliz tahtında doğruluk argüman eden sayısız Yoirkistleri desteklediler ve nihayetinde Silken Thomas öncülüğünde bir isyana ön ayak oldular. Henry başkaldırısı bastırdı ve Pale ve İngiltere’nin savunmasız batı yakasını başka işgallerden muhafaza etmek amaçlı pahalı bir yöntem üretti. Bir çeşit ‘pes et ve geriye al’ sistemi kurdu ve Galler lordlarını teslim olup sadakat yemini ederek topraklarını geriye almaları amaçlı cesaretlendirdi. Teslim olanların İngilizce konuşması, İngiliz tarzı giyinmesi, vergi vermesi, krala sadık kalması gerekiyordu ve karşılığında da savunma ve İrlanda parlamentosunda temsil hakkı kazanıyorlardı.
Henry’nin niyeti İrlanda nüfusunu kopuk parçalarından, tamamı Anglolaşmış tek bir sınıfa dönüştürmekti. Kral VIII. Henry bununla birlikte ülkenin Anglolaşması siyasetinin bir parçası olarak İrlanda’ya reformasyon inşa etmeye yeltendi. Yalnızca Henry’nin hükümdarlık müddeti bittiğinde tüm dini binaların feshedildiği Pale kısmında oldukça başarılı oluyor. Yeniden de bu netice olarak minik bir başarıydı, Henry’nin halefi VI. Edward dirençle karşılaştı, onun halefi Mary de bir Katolikti ve resmi olarak Katolikliği yeniden yaptı. Kraliçe I. Elizabeth tüm egemenliğinde Protestanlığı etkili kılmaya çalıştı. İrlanda Katoliklerinden çok sert bir muhalefet gördü, ve çok geçmeden bu da İrlanda birliğinin ve İngiliz krallığına direnmenin bir sembolü haline geldi.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın