Sohbet'e Giriş

Kortizonlu ilaçlara dikkat

Kortizonlu ilaçlara dikkat

Baharla beraber alerjik göz hastalıkları ve kontrolsüz ilaç kullanımına dikkat. Kortizonlu ilaçlar doktor denetimi olmadan uzunca zaman kullanıldığında göz tansiyonu ve katarakta sebep oluyor.

Bahar geldi, çiçekler açtı. Polene alerjisi olanlar amaçlı karabasan başladı. Çiçek tozlarından etkilenen organlardan biri de gözler. Alerjik göz nezlesinde polenlerden uzak kalmak kural.

Bu rahatsızlıkla alakalı bir takım önerilerde yer alan Göz Hastalıkları Uzmanı Profesyonel. Dr. Kaan Populer, “Hastalarımıza gözünü kaşımamasını öneriyoruz. Yeniden ilgisiz kompresler yararlı olabilmektedir. Ilgisiz suyla temiz bir bez sayesinde 5-10 dakikalık kompresler açıkçası hastamızı rahatlatır” diye konuştu.

Ancak önlemlere nazaran iyileştirme amaçlı ilaçlara müracaat etmek kaçınılmaz olabiliyor. Uzman Olanlar kortizonlu damlaların doktor kontrolünde kullanılması uyarısında yer alıyor.

Göz Hastalıkları Uzmanı Profesyonel. Dr. Populer, “Kortizonlu damlalarda hemen yan etkiler var. Katarakt ve göz tansiyonu benzeri… Göz içerisinde biliyorsunuz normal bir basınç var. Bu basınç artarsa biliyorsunuz, göz içerisinde yer alan görmeye duyarlı hücreler kurumaya başlıyor” diye konuştu.

Göz tansiyonunun sebep olduğu hasar görme kaybına civarı gidebiliyor.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın