Sohbet'e Giriş

Köroğlu Kimdir

Köroğlu Kimdir ve Köroğlu Destanı Nitelikleri Nelerdir

Köroğlu 15. yüzyılda yaşamış saz şairidir. Yerine yakılan ağıtları ve kendisine ilişkin kurulmuş Köroğlu destanı vardır.
Türk edebiyatında çoğunlukla aydınlar bir karakterlidir. Başka Bir Deyişle ya şairdir ya da romancıdır şayet hem şair aynı zamanda şiirinin kahramanı ya da hem romancı aynı zamanda romanın kahramanı meydana gelen birçok yetersizdir. Köroğlu ise, hem şair aynı zamanda destan kahramanıdır. Bu yönden onu 2 kimlikte değerlendirmek gerekir.

Köroğlu destanının kahramanı Ruşen Ali’dir. Ruşen Ali, babası seyis meydana gelen bir köylüdür. Babasının gözleri acımasız bir ağa(Bolu Beyi ) aracılığıyla mile çekilince babasının intikamını almak amaçlı eşrefe karşın bir savaş başlatır erkek çocuk. Babasının kör olmasından ötürü o çoğalış Köroğlu diye anılır. Körerkek çocuğu, yalnızca babasının gözüne mil çeken ağadan almaz intikamını. O, çoğalış bütün eşref beylerine kök söktürür, eşref malını halka dağıtır, fakir donatır, aç doyurur. Bir nevi Robin Hood’dur.
Körerkek çocuğu, kendisine can yoldaşı istediğinde Ayvkısa’ı kaçırır. Bununla Birlikte Körerkek çocuğu’n Ayvaz dışındaki öbür kişileri,Timurlenk’in erkek çocuğu Kenan, Körerkek çocuğu’nun erkek çocuğu Hasan, Karavezir’in kızı Benli Hanım, Demircierkek çocuğu, Koca Arap, Celâlî Beyefendi, Kiziroğlu Mustafa Beyefendi ve Deli Hoylu’dur.
Bu şahıslarla birlikte Çamlıbel’e çekilir Körerkek çocuğu. Köroğlu hikayelerindeki Çamlıbel, eşkıyaların sığındığı bir koltuk olmaktan ziyade bayındır bir şehirdir. Hikayeye yönelik Çamlıbel’de 366 beyefendi, 700 deli atlısı vardır. Burada bununla birlikte uşaklar da vardır. Çamlıbel’de tabir yerindeyse toplumsal adalet hakimdir. Orada haksızlık yoktur, hırsızlık ya da ek olarak kocaman baygınlık yapanın cezası çok ağırdır.
Çamlıbel, pekçok yolcunun uğrak yeridir. Çamlıbel’de köşkler, tavlalar vardır. Burada uzunca ya da kısa müddetli olan ozanlar, aşıklar da vardır.

Kategori
: Haberler
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın