Sohbet'e Giriş

KORKAN TASARRUF EDER GÜVENEN HARCAR

KORKAN TASARRUF EDER GÜVENEN HARCAR

Türkiye’de tasarruflar son zamanlarda düşük seyretmekte. Ulusal gelirin yüzde 25’inden yüzde 12’ye civarı düştü ve toparlanmayla yüzde 15’e geldi.
Toplumsal hayatta farklı örneklerini gördüğümüz benzeri, tasarruf etmek fazladan korkuya dayanır. Geliyor Olacak korkusu, gelirini veya işini mağlubiyet korkusu, yoksullaşma korkusu, yaşlılıkta veya emeklilikte geçinememe kaygısı varsa tasarruf edilir. Rahatsızlık, talihsiz kaza, işsiz kalma benzeri berbat zaman amaçlı, “kefen parası”amaçlı, ücret biriktirilir. Ciro seviyesine bakılmaksızın.
Bir de çocuklar amaçlı, kursu, evlenmeleri, konut almaları için. Neticede tasarruf edilenler de, bir zaman geliyor olacak harcamaya veya yatırıma gidecek.
Kitleleri tasarrufa yönelten asıl faktör korkudur. Ekonomiye, ülkeye veya sıhhatinin geleceğine güvenmeyenler, toplumsal teminatı olmayanlar, bebeklerinin kendisine bakmayacağını düşünenler tasarruf eder.

Güvenenler ise rahatlar ve tüketir, borç altına girer. Son senelerdeki tasarrufların azalması de kişilerin konut, araba, mobilya almasından, geleceğe istinaden borçlanmasından, boçlanma imkânlarının meydana çıkmasından kaynaklanıyor.
Eğer devlet kullanımı artırmak istiyorsa politikadan harici siyasete, jeopolitik risklerden ekonomiyi yönetmeye civarı güven verirse, tüketici güvenini yükseltirse bu yeteri kadar olur.
Ortam değişir, korku daha baskın duruma gelirse, tüketici ve üretici güveni bozulursa hükümetin veya bir bir başkasının söylemesine sebep kalmadan tasarruflar artar. Gelirler artmasa bile.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın