Sohbet'e Giriş

“Kolesterol Tartışması”Tıp Dünyasını Böldü

“Kolesterol Tartışması”Tıp Dünyasını Böldü

Tıp dünyası kolesterol ile ilgili ikiye bölündü. Karşılıklı bilgilendirmeler akıllardaki soru işaretlerini artırdı.

Tartışma, bizzat kendilerini müstakil olarak nitelendiren bir grup hekimin “yüksek kolesterol kalp damar sıhhatini tehdit etmez” iddiasıyla başladı.

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Genç Beslenmesi ve Metabolizması Kısım Başkanı Profesyonel. Dr. Ahmet Aydın, konu hakkında olarak, “Koroner kalp kirizi geçirenlerin yarısından kolesterolü yüksekse yarısında normal. Üstelik bir bölümünde da düşük. Bir şeyin hem bir düşüğü, hem bir yükseği, hem bir normali o hastalığa ne sebeple olmaz. Günah keçisi olarak kolestorelü bulmuşlar. Onun üst kısmına gidiyorlar” diye konuştu.

Türk Kardiyoloji Derneği ise bunun tam tersini savunuyor.

Türk Kardiyoloji Derneği Başkanı ve Kardiyoloji Uzmanı Profesyonel. Dr. Oktay Ergene,”‘Kan kolesterol yüksekliği kalp damar rahatsızlığı yapar mı?’ suali abesle iştigaldir. Genç arkadaşlarımız var abesle iştigal lafını anlamayabiliyorlar sözlüğe baktım, uygunsuz ,yararsız boş ve manasız işlerle ugraşmaktır” halinde konuştu.

Bağımsız hekimler hiçbir yiyeceğin kolesterolü yükseltmeyeceğini argüman ediyor.

Kardiyoloji Uzmanı Profesyonel. Dr. Canan Karatay, bu konuyla alakalı, “Vücudun kolesterole gereksinimi vardır. Kolesterol en kuvvetli antioksidandır. Şayet bedende baskı varsa kolesterol yükselir. Kolesterol bir yağ değildir. Kolesterol bir steroit hormondur” diye konuştu.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın