Sohbet'e Giriş

Klasik müzik tutkunlarına sıkı haber

Klasik müzik tutkunlarına sıkı haber

Finlandiyalı bilim insanlarının araştırması, itinalı olarak klasik müzik dinlemenin beyinde bellek ve öğrenmeyle irtibatlı tek genin faaliyetini artırdığını, bununla birlikte Parkinson benzeri hudut sistemi hastalıklarına sokak açan genlerin faaliyetini azalttığını meydana koydu.

Bilim adamları, klasik müziğe aşina meydana gelen ve bu müzik türüne alaka duymayan katılımcılara Avusturyalı bestekar Wolfgang Amadeus Mozart’ın 20 dakikalık 3 numaralı Sol Majör Keman Konçertosu’nu dinletti. Katılımcıların kan örnekleri yapıtı dinlemeden öncesinde ve dinledikten ardından incelendi.

Eseri dinledikten ardından klasik müzik tutkunlarının öğrenme ve bellek becerilerini artıran dopamin hormonunu salgılayan genlerin faaliyetinde yükseliş gözlendi. Bilim adamları, bu vaziyetin bunama ve üstelik Alzheimer rahatsızlığı rizikonunu azalttığını belirtti.

Ayırca klasik müzik sevenlerde Parkinson rizikonunu artıran tek genin beyindeki faaliyetinin azaldığı görüldü.

Helsinki Üniversitesi’nden Dr. Irma Jarvela, pozitif tesirlerin sadece klasik müziğe aşina olanlarda tespit edildiğine dikkati çekerek neticelerin müzikle iyileştirme konusundaki mekanizmaların ek olarak sıkı anlaşılmasını sağlayabileceğini altını çizdi.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın