Sohbet'e Giriş

Kısırlık (İnfertilite) Sizi Kısıtlamasın

Kısırlık (İnfertilite) Sizi Kısıtlamasın

İnfertilite (Kısırlık) karşımıza temel bir ya da birden çok nedenle çıkabildiği benzeri çok kritik gerek ve nedenlere de ilişkili olarak çıkabilmektedir. Şuanki teknikleri ile eskiden “imkânsız hamile kalamazsın”dediğimiz bireyler bu sabah hamile kalabilmektedirler. Bu Sabah gelişen tıp ve bilişim yardımıyla pekçok kısırlık vakasının çoğalış çözümü vardır.
Kadınlar da kısırlığın nedenleri; uterus, yumurtalıklar ya da rahimde rastgele bir anatomik problem, vajinismus, uterus da miyom, yumurtalık kistleri, tüplerin tıkalı olması, hormon bozuklukları (tane düzensizliği, göğüslerden süt gelmesi), çok kilo benzeri pekçok nedene ilişkili gelişebilir. Bayanın hamile kalamamasını anlayabilmek amaçlı öncelikle jinekolojik kontrol, ultrason ve bir dizi kan analizi inşa etmek şarttır.

Erkek de kısırlığın nedenleri; varikosel (hayalar etrafında meydana gelen bir tür varis), gonore (bel soğukluğu), öbür cinsel enfeksiyonlar, bir takım cinsel sorunlar (erken boşalma, penisin sertleşmemesi, orgazm olamama), klinefelter sendromu (bir tür kromozom bozukluğu), temel bir sperm hareketliği ya da testislerde tamamıyla sperm yapımının olmaması benzeri kritik bir nedene ilişkili olabilmektedir. Erkekte kısırlığı anlayabilmek amaçlı ise, ürolojik kontrol, spermiyogram, hayalar biyopsisi (hiç sperm olmaması halinde ifade edilecek bir incelemedir) yapılmış olan tetkiklerdir.
Gebe kalamayıp bir jinekologa müracaat eden eşlerin genç sahibi olamamaları yukarıda saydığımız nedenlere ilişkili meydana geldiği civarı, birçoğunun ise, açıklaması yapılamamıştır. Bayanın hormonları normal, üreme uzuvlarının yapısı sıhhatli, tüpleri açık, adetleri itinalı erkeğin sperm değerleri normal meydana geldiği takdirde 1 sene hamile kalamamaya “izahı olmayan kısırlık”denilir. Bütün yapılmış olan tetkikler normal kısıtlar içindedir ve hamilelik amaçlı hiçbir problem, mani yoktur. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olarak kendi gözlemim “izahı olası olmayan kısırlık”vakalarıyla fazladan karşılaşmamdır.

Kategori
: Haberler
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın