Sohbet'e Giriş

Kilometrede 5 kuruş maliyetli otomobil

Kilometrede 5 kuruş maliyetli otomobil

Melikşah Üniversitesi’nin bir şirketle hazırladığı elektrikle personel il içi erişim arabayı projesi, Bilim, Endüstri ve Bilişim Bakanlığı aracılığıyla onaylandı. Kilometrede 5 kuruş cereyan harcayacak otomobil, saatte 45 km hızı geçmeyecek biçimde bir ve 2 şahsiyet tasarlandı. Otomobil ehliyet ve vergiden muaf olunmasını sağlayacak.
Melikşah Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Endüstri Mahsulleri Tasarımı Kısım Başkanı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Yılmaz, “fosil asallı yakıtların tükenmeye surat tutması, dünyadaki enerji konusunda tüm şirketler ve araba devlerinin muadil arayışlar içine girmesi nedeni ile projeyi geliştirdiklerini”ifade etti.

Otomotiv pazarında muadil enerjilerle personel araçlarla ilgili arayışların sürdüğünü hatırladan Yılmaz, il içerisinde erişimi rahatlatan, etraf arkadaşı enerji kullanan elektrikli ferdi taşıtla ilgili iş başlattıklarını kaydetti.
Yılmaz, otomobil projelerini bir ve 2 şahsiyet tasarladıklarını ifade etti. Bilim, Endüstri ve Bilişim Bakanlığı aracılığıyla onaylanan proje doğrultusunda 1 Ekim’den bu yana imalat çalışmalarına başlayacaklarını bildiren Yılmaz, şunları kaydetti:
“Tek şahsiyet araçta 3 teker, 2 kişilikte 4 teker yer alıyor. Elektrikle çalışacak otomobil, istenildiğinde ya da zaruri hallerde pedal sistemiyle de davranış ettirebilecek.

—–

Kategori
: Haberler
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın