Sohbet'e Giriş

Kendinizi kasmayın


Kendinizi kasmayın

Profesyoneller, kar ve buz üstünde yürürken kendisini kasan kişilerde alışkın olmayan adalelerin devreye girdiğini, ağrıların olduğunu belirtti.

Kafkas Üniversitesi Fizik Iyileştirme ve Tedavi Anabilim Dalı Başkanı Profesyonel. Dr. Baha Sert, kış aylarının gelmesiyle eklem ağrısı koltuk alan hasta olanların bacak, kalça ve sırt kısımlarında ağrılar oluştuğunu söyledi.

Kars’ın Doğu Anadolu şehirlerinde olduğu benzeri soğuğun kuvvetli yaşandığı tek koltuk olduğuna dikkat çeken Sert, ”Buz üstünde yürümek eklem ağrılarına ne sebeple oluyor. İnsanlar bilhassa buzda yürürken elini cebinden çıkarmalı, kendisini kasmamalı ve önlemler almalı. Bilhassa buz

üstünde yürürken elimizin kesinlikle dışarıda olması gerekmektedir. Bunun amaçlı eldiven takmalıyız, zira eldiven hem tek bizi korumaktadır hem tek de cildimizde meydana gelebilecek çatlamaları engeller” diye konuştu.

Sert, buzda yürürken kendisini kasan kişilerin bilhassa eklem, adele, diz kapakları ve kalça kısımlarımda kritik ağrılar yaşayabileceğini ifade ederek, ”Buzlu ortamlar bel kireçlemesi, boyun kireçlemesi, adele ve iskelet sistemlerinde problem meydana gelen hastalar amaçlı problem oluşturabilir” diye konuştu.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın