Sohbet'e Giriş

KARLOFÇAMIZ BİLE YOK

KARLOFÇAMIZ BİLE YOK

Getirilen objeler aralarında alâkamı en pek çekeni, 1689 tarihindeki Karlofça Anlaşması’nın Türkçe ve Latince özgün metinleri idi! Yön olduğumuz ve imparatorluğumuzun çöküşünün başlangıcı sayılan bu paktın aslı da her nedense bizde değildi, Polonya’da muhafaza ediliyorlardı.
Getirilen objeler bir süre Sultanahmet’teki müzede sergilendikten ardından Polonya ya geri iade edildiler ve Karlofça da geldiği müzeye gitti!
Altında vaktin reisülküttâbı Mehmed Rami Efendi ile tercümanı Alexander Movrakordato’nun imzalarının ve mühürlerinin yer aldığı Karlofça nın özgün kopyasına niçin sahip olamadığımızı tarihçi arkadaşlarla uzunca uzun konuşmuş ama muammayı çözememiştik!

Şimdi benzer biçimde tarafı olduğumuz ama orijinali bizde mevcut olmayan Minik Kaynarca Anlaşması da gündeme geliyor ama yüklü bir safsata bulutu içerisinde!
Sadece bu civarı mı? Lozan Anlaşması nın özgün metni ile ilgili da nihai günlerde meydana yeniden bu biçimde bir tuhaf argüman atıldı, bir sonraki günlerde anlatacağım ve cehalet ile ard niyetin bu derece usturuplu biçimde yanyana getirilmesine hayret edeceksiniz!

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın