Sohbet'e Giriş

Karıştırmalı pilavın yapılışı

Karıştırmalı pilavın yapılışı

KEMİKLİ kuzu etini iyice yıkayın. Üstünde kemik kırıntısı varsa dikkatlice temizleyin. Etleri iyice süzdürün, gerekirse kağıt havlu sayesinde kurulayın. Zeytinyağıyla birlikte yapışmaz tencereye alın. Ortada ateşte arkalı önlü kızartın. Biberleri yemeklik doğrayın, tencereye alın. Ortada ateşte pişirmeye aynı ritimde devam edin. Kabuğu soyulup küp küp doğranmış domatesleri tencereye alın. 2-3 dk ardından 1.5 litre kaynar su ile tuz ekleyin. Etler yumuşayıncaya civarı pişirin. Et piştiğinde tencerede 4 parmak civarı et suyu kalmış olmalı. Uzunca zaman pişirmek zorunda kaldıysanız ve su ölçüsü azaldıysa üst kısmına ateş gibi su ekleyin.
Bulguru kaynayan tencereye alın. Bulgur yumuşayıp suyunu çekene civarı kısık ateşte pişirin. Tereyağını eritin.

Pilavın üst kısmına öncesinde karabiber serpin. Ardından kaynar, öfkeli tereyağını gezdirin.Birkaç dk dinlendirip ateş gibi servis yapın…
Karıştırmalı Pilav Anneannemin Tenceresi kitabımdan bir tariftir. Hemen okuyunca diyebilirsiniz ki “Bii anam, Asuman bu yağ bir sürü az değil mi?”Evet belli bir süre ek olarak yalın yağ ekleyin benim düşünceme göre. Bizim tabirle yağlı yüzlü bir pilav olması amaçlı ölçüyü aşabilirsiniz…Paylaşmak dilediğiniz bir tarif, hikaye ve/ ya da hatıra ne varsa lütfen yazın. Mail adresimden, toplumsal basın yoluyla; İnstagram: Asuman Kerkez, Facebook: Asuman Kerkez ya da Tencere.tv hesaplarından rastgele biriyle bana ulaşabilirsiniz. Youtube kanalım Asuman Kerkez&Tencere.tv abone olun.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın