Sohbet'e Giriş

KARDAK OLMADI

KARDAK OLMADI

Gerçek dürüst bir rıhtımı dahi olmayan 15 hektarlık adaya tekneyle gitmek amaçlı Belçika polisinin Hollanda’dan özel müsaade alması gerekiyordu. Peki kuşları, “Konik” olarak bilinen Polonya orijinli yarısı yaban atlarıyla bir doğa cenneti meydana gelen adada ne işi vardı polisin?
Yerel medyada çıkan haberlere yönelik o adacık, nehir kenarında çılgın gay partileriyle nam salmıştı. Ahlaka mugayir güneşlenme sefaları, gürültülü şarap şenlikleri ve uyuşturucu madde ticareti hem bir çevre gençleri, hem bir de yaban atları tarafından zarar veren yer alıyordu. Hollanda polisinin olay mahaline müdahale yetkisi yoktu ve muhafakâr çevrelerden “Bu eşcinseller gençlerimizi taciz etmekte, Eijsden (ada karşısındaki Hollanda kasabası) üzerinden ülkemizi işgal edecek”sesleri yükseliyordu. Vakalar seneler boyu zarar veren bulunduğuyla kaldı. Ta ki 3 sene öncesinde alanda başsız bir ceset bulunana civarı. Hollanda makamları “Bu cinayet Belçika’nın sorunu”dedi;

Belçika polisi ise “Geçiş amaçlı her kez müsaade alıyoruz, ne türlü araştırma yapalım”derdindeydi.
Böylece iki ülkenin hükümeti kritik ciddi görüşmelere başladı. Nihayetinde geçtiğimiz hafta prensip anlaşmasına varıldı. İki ülke meclislerinin son anlaşmayı bu sene içerisinde onaylaması bilave ediyor. Adanın denetimi Hollanda’ya geçecek, nehrin aşağıya kesimindeki iki minik toprak parçasını ise Belçika alacak. Belçikalıların gidemediği iyi bir doğa parçasını kaybeden Belçika’nın bir koşulu bölgenin natürel savunma sahası olarak kalmasıydı. Hollanda laf verdi; öyle kalacak.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın