Sohbet'e Giriş

Kara Kutu Ne Türlü Yapılır

Kara Kutu Ne Türlü Yapılır

Bu malzemeler genellikle alüminyum ve plastiktir.Kokpitteki sesleri ve uçuş bilgilerini kaydeden her 2 kutu da paslanmaz çelikten yapılır. En ve boyları tahmini 25’er cm, derinlikleri 12-13 santimetredir. Kutuların et kalınlıkları ise 6-7 mm kadardır. Kutular bununla birlikte ısıya ve yangına karşın önlem olmak üzere plastikle çevrili sıvı/akışkan köpük ile de donatılmışlardır.
Kutular o civarı sağlamdırlar ki, denize düşmüş tek uçağın kutuları 7 yil ardından çıkarılabilmiş ama bunun için nazaran kayıtlar sıhhatli olarak dinlene bilmiştir. Başlangıçta kutular kanatların birleşme noktasına yakın tek yere koyuluyorlardı.
Bu bölge uçağın en zor kısmı olduğundan düşüş hemen bu zor parçalar kutuların üzerlerine düşerek kayıp verebiliyorlardı. Sonraları kutular uçağın kuyruk bölümüne konulmaya başlanıldı. Elbette bu, uçağın kuyruk bölümündeki koltuklar insanlar amaçlı ek olarak emniyetlidir manasına gelmez, fakat bu yer karakutuların uçağın enkazından en uzağa düşmesini sağlamaktadır.

Karakutu bu civarı sağlam malzemeden yapılıyorsa ne amaçla uçağın tümünde benzer malzeme kullanılmıyor?
Uçakların rahatça havada kalabilmeleri, uzunca mesafelere az yakıtla ulaşabilmeleri, olası olduğunca hafif malzemeden inşa edilmiş olmalarına bağlıdır.
Uçak ilçelerinin sebepleri değişiktir. Havada tek biçimde patlayarak düşen uçaklarda yolcuların kurtulma ihtimali yoktur. Bu nedenle de uçağın yapıldığı malzeme bu açıdan mühim değildir. Uçak yere tek tüm şeklinde çarpsa da düşen tek asansörde olduğu benzeri yolcular çarpmanın şiddetinden yaşamlarını kaybederler.
Uçağın içerisine sıvı/akışkan köpük yüklemek elektronik aletleri koruyabilir ama kişilerin yalnızca vefat nedenlerini değiştirir. Uçağın malzemesini karakutu malzemesinden uygulamak, parçalanma ve yangından kayıp görme tehlikelerini önler ama maalesef bu malzemeden inşa edilmiş tek uçak da uçamaz.
Karakutuların renkleri siyah değil turuncudur. Bu rengin seçim edilmesinin nedeni yıkıntı arasından ek olarak huzurlu farklılık edilmeleri içindir.

Kategori
: Haberler
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın