Sohbet'e Giriş

Kapitalist oyunlar

Kapitalist oyunlar

Sistem olarak kendisine bir çeşitli çekidüzen veremese de kapitalizm kendine yönelik oyunlar oynamayı sürdürüyor.
Paris’te bir akşamüstü ünlü Lido’nun önünün kalabalık meydana geldiğini gördük.
“Bu saatte nedir bu” diye sorduğumuzda, kriz çağında gündelik izleyici miktarında kocaman düşüşler hayatını sürdüren Lido’nun, ana şovdan öncesinde bir de onun pahalı olmayan matinesini oluşturduğunu öğrenyüksek.
Büyüme dönemlerinde burnundan kıl aldırmayan ünlü şov, vatandaşları kapısından çevirmekten özel bir zevk alır benzeri davranıyordu. Ardından kriz vurunca davranışların değişmesi gündeme gelmiş ve pahalı olmayan matineye dahi alıcı çekmek amaçlı uğraşmaya başlamışlar. Hemen Hemen sokağa hanutçu koyup yoldan geçenleri inandırma etmeye uğraşacak duruma gelmişler.

Bu yaşanırken birden çok hamle ötede bir yabancı süreçle karşılaşıyorsunuz. Louis Vuitton mağazasının önünde hep uzunca kuyruklar meydana geliyor. “Ne oluyor, bir ucuzluk mu var” diye sorduğumda içeride hiçbir maliyetin değişmediğini, yeniden lüks kategorisindeki malların bir sürü yüksek ücretlerden satıldığını öğreniyorum. Orada sıraya girenler, yalnızca içeriye girmek ayrıcalığı amaçlı bekliyorlarmış uzunca saatler boyunca.
Lüksü yaratmak, bazen olağan ürünlere dahi bir imtiyaz havası sunmak amaçlı bir halkla ilişkiler çalışması inşa edilmesi gerekir.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın