Sohbet'e Giriş

KALİTESİZLİĞİN BEDELİ TOPLUMA


KALİTESİZLİĞİN BEDELİ TOPLUMA

Ama bu kalitesizliğin bedelini, topluluk olarak ödüyoruz.
Sorumsuzluğun, nezaketsizliğin, empati yapmamanın topluluk iklimine hâkim meydana geldiği bir ortamda kalitesizlik bir kaide haline geliyor. Gerçeğin ve kalitenin göz ardı edilmesi yalnızca politik liderlerin değil, muhatabı meydana gelen tüm kesimlerin inandırıcılığını yitirmesine gerek oluyor. Hamaset dolu iddialar, heyecanları ve öfkeleri kabartan tavırlar, yalnızca sıkıntılar üzerinden sürdürülen tartışmalar sorun çözme yeteneğimizi geliştirmemize mâni oluyor. En temel şekliyle topluluk içerisinde hoşgörüyü ortadan kaldırıyor ve diyalog zeminini ortadan kaldırıyor. Topluluk kesimleri içinde buzdan duvarlar örüyor.

Kalite, “kabul edilmiş standartlar, partner ahlak ve hukuk kaideleri, global değerler”demektir. Sıkıntılara gerçek tanı, gerçek çözüm, gerçek uygulama ve beklenen neticeleri seyretmek ve ölçmektir.
Ortak değerleri benimsemeyen, ahlaki ve hukuksal ilkeleri kılavuz edinmeyen kişilerin siyaset meydanına katılması, hem bir siyaset kültürünü yozlaştırıyor hem bir de o insanları değersizleştiriyor. Siyaset tecrübemde gördüğüm en acı gerçeklerden biri, birçok politikacının bilgilerine ve tecrübesine yönelik gerçek bulmadığı siyasetleri korurken, bizzat mesleksel sahasındaki başarılarına, topluluk içerisinde kazandığı onay ve itibara arkasını dönmüş olduğudur.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın