Sohbet'e Giriş

Kalitesiz siyaset

Kalitesiz siyaset

Yıllar öncesinde biri bana, “Bir zaman geliyor olacak Türkiye’deki politik iddiaların kalitesi Amerika’dakilerden aşağıya düşecek”deseydi ona güler geçerdim.
Amerika’da da bir tercih kampanyası devam ediyor şu anda, başka bir deyişle Türkiye’dekiyle beraber paralel bir kampanya seyretmek mümkün.
Amerika’daki kampanyada siyasetçiler hakikat sıkıntılara gerçekçi çözüm yöntemleri getirmek amaçlı emek sarf ediyorlar. Üstünde düşünülmüş siyasetleri anlatıp takdir almaya çalışıyorlar.
Kampanyada sosyalist aday dahi var ve onun kazanma talihi bir sürü dik olmasa da varlığı yapılmış olan tartışmaların seviyesini yükseltiyor.
Bütün sığlığına, sürreelliğine nazaran Donald Trump dahi Türkiye’deki tercih kampanyasında söylenenlerden bir sürü ek olarak kalifiye konuşabiliyor. Başka Bir Deyişle bu utancı dahi yaşayabiliyoruz.

Anlayacağınız, önyargılı olarak “Yüzeyseldir, kritik konuları konuşmaz”diye malum Amerikan politik ortamı, bu tercih kampanyası çağında kalite tarafından Türkiye’ye kritik bir farklılık atmış vaziyette.
Peki bu vaziyet bizdeki politikacıların seviyesinin düşük olmasından mı kaynaklanıyor? Asla hayır. Hangisini alırsanız alın kalite seviyesi tarafından düşük değiller, üstelik anında hepsinin üstünlükleri dahi var diyebiliriz.
Peki ne türlü oldu da bu toplumun liderliğine soyunanlar, öyle düşük seviyeli olmamalarına nazaran bizdeki politik söylemlerde bu civarı kalite düşüklüğü görülüyor? Bu sıkıntı bize acı verse de gerçeklerle yüzleşip bunun üst kısmına gitmeliyiz.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın