Sohbet'e Giriş

Kahvaltı yapan genç okulda ek olarak dikkatli

Kahvaltı yapan genç okulda ek olarak dikkatli

Güne sıhhatli tek kahvaltıyla başlayan okul dönemindeki çocukların dikkatlerini ek olarak iyi topladıkları, ek olarak iyi hatırladıkları, ek olarak az hata yaptıkları ve 2 saat ek olarak sonra bile dikkatlerinin dağılmadığı belirtildi.

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi (YBÜ) Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı ve Sıhhat Bakanlığı Ülkemiz Diyabet Yazılımı Koordinatörü Profesyonel. Dr. Bekir Çakır, AA muhabirine yaptığı bildiride, okul dönemindeki çocukların ne türlü beslenmesi gerektiğine ilişkili olarak haber verdi.

Ülkemiz’de çocukluk çağında obezite sıklığının çeşitli çalışmalarda yüzde 1,6-9,1 aralarında meydana geldiğini ifade eden Çakır, her 10 çocuktan 2-3’ünün obez ya da pek şişman meydana geldiğini ifade etti.

“Okul dönemi, çocukların fizyolojik ve toplumsal olarak büyüme ve gelişimlerinin hızlandığı ve tüm yaşamlarını etkileyebilecek beslenme alışkanlıklarının belirlendiği tek dönemdir” diyen Çakır, bilhassa bu dönemde sıhhatli ve balanslı beslenme alışkanlıklarının kazandırılmasının ehemmiyetini altını çizdi.

Çakır, Sıhhat Bakanlığı tavsiyesi ile Ulusal Öğrenim Bakanlığınca çıkarılan genelgeyle, öğrenim müesseselerinde çocukların dengesiz beslenmesine ve obeziteye sebep olabileceğinden, enerji yoğunluğu fazla yüksek, besin değeri düşük meydana gelen içecekler (enerji içecekleri, gazlı içecekler, aromalı içecekler) ile kızartma ve cipslerin satışlarının ve otomatik satış yapan makinelerde bulundurulmalarının yasaklandığını, bunların mahaline Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan imalat ya da dışalım desturu yer alan süt, ayran, yoğurt, meyve suyu, kıtır sıkılmış meyve suyu ve adet ile satışı yapılabilen meyve bulundurulması gerektiğini hatırlattı.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın