Sohbet'e Giriş

KADIN KAZANACAK OLURSA!

KADIN KAZANACAK OLURSA!

Elgin Mermerleri, yıllardan buyana teşhir amaçlı özel olarak yapılan Duveen Galerisi’nde sergileniyor, Yunanistan da elbette hop oturup hop kalkıyor ve mermerleri geriye alabilmek amaçlı İngiltere’ye karşın ardarda dâvâ açıyor şayet daima kaybediyor.
Kaybetmelerinin en mühim nedeni, İngilizler’in “Mermerlerin kaçırılmadığını, Londra’ya Osmanlı padişahının desturu ile götürüldüğünü” argüman etmeleri… Üçüncü Selim’in Lord Elgin’e heykelleri transfer müsaadesini bir fermanla verdiği söyleniyor ise de fermanın orijinali ortada yok ve elde yalnızca o devirden kalma İtalyanca bir tercümesi yer alıyor. İngilizler “Lord Elgin, yapıtları resmî izinle getirdi, hatta Atina’da kalmış olsa idiler gökyüzü kirliliği sebebinden eriyip

giderlerdi. Dolayısıyla,Yunanistan kolleksiyonu geriye talep edileceği yerde kültürleri amaçlı böylesine mühim meydana gelen yapıtları kurtardığımız amaçlı bize teşekkür etmeli”diyorlar.
Daha önceleri Yunan Hükümeti amaçlı personel ve İstanbul’a gelip Osmanlı Arşivleri’nde mermerler ile alâkalı belgeler arayan başka hukukçulardan bir-ikisini tanımıştım. Çok ter dökmelerine nazaran İngiltere’ye karşın hiçbir birşey yapamamışlardı.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın