Sohbet'e Giriş

Jeopolitik ve ekonomi

Jeopolitik ve ekonomi

VLADİMİR Putin’in 2007 senesinde Münih Güvenlik Konferansı’nda yaptığı konuşma dinleyenleri şoka sokmuştu. Putin AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI’nin liderliğinin tartışılmadığı tek kutuplu bir dünyaya verip veriştirmiş, Sovyetler Birliği’nin tarihten silinmesine hayıflanmış, 1990’larda Rusya’nın itilip kakılmasına duyduğu öfkeyi bastıramadan Batı’ya, bilhassa de AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI’ye veryansın etmişti.
NATO’nun Rusya sınırlarına civarı genişlemesinin haince bir tutum meydana geldiğini vurgulayıp Moskova’ya Ilgisiz Savaş biterken verilen sözlerin tutulmamasının hesabının sorulacağını ima ediyordu. “Yeni bir Ilgisiz Savaş mı başlıyor?”tartışmaları o zaman canlanıvermişti. Tahmini 1.5 yıl ardından Rusya, Gürcistan’ı işgal etmiş, Güney Osetya ve Abhazya’nın bağımsızlıklarını tanımıştı.

2009 senesinde ECFR (Avrupa Harici İlişkiler Konseyi) isimli kuruluşun bir araya getirdiği bir grupla Moskova’da 5 zaman süresince 40 önde iştirak eden Rus şahsiyeti dinleyüksek. Anında bütün konuşmacılar bir biçimde Putin’inkine aynı şikâyetleri ifade ettiler. Rusya itilip kakılmıştı, AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI agresif bir güçtü ve beynelmilel hukuku ihlal ediyordu. Rusya’nın yüksek çıkarlarına karşı hareketler bizzat kendilerini bir sürü huzursuz ediyordu.
Bu bitmez tükenmez yakıntı listesini dinledikten ardından uzmanlara “Peki siz ne türlü bir rejim istiyorsunuz, vizyonunuz nedir?”diye sorulduğundaysa doğrusu dişe dokunur bir yanıt alınamıyordu. Son senelerdeki Rus harici siyasetiyle bu yanıt belirginleşmeye başladı esasında.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın