Sohbet'e Giriş

İYOT EKSİKLİĞİ NE SEBEPLE OLUR

İYOT EKSİKLİĞİ NE SEBEPLE OLUR

İyot, bedende zekâ ve beden gelişiminde bir sürü mühim oyun oynayan ve tiroit hormonlarından hem bir T3 hem bir de T4’ün basit yapı taşı meydana gelen bir mineral. Eksikliğinde tiroit hormonu imalatı bozulur ve hipotiroidi olarak bilinen tiroit yetersizliği gelişir.Tiroit hormonu bedende büyüme, gelişme, sıcaklık ayarı ve enerji sağlanmasında kilit bir hormondur.
İyot eksikliği ve bunun için ilişkili tiroit hormon yetersizliğinde hamilelerde “düşük”ve “ölü doğum”, çocukta “zekâ geriliği, cücelik, duyma kaybı, şaşılık”gelişir. Ek Olarak ileri yaşlardaki iyot eksikliğinde guatr, zekâda gerilik, ciltte kuruluk, yorgunluk, halsizlik, şişmanlama belirtileri belirir.Özellikle Orta Anadolu, Karadeniz ve bir takım dağlarla kaplı bölgelerde iyot eksikliği yaygındır.
sanliurfa escort bayan

İyot eksikliğinin en mühim sebebi, edinilen gıdalardaki iyot eksikliği ve düşük iyot alımıdır. Hamilelikte metabolizmanın hızlanması sebebiyle iyot çabuk eksilebilir. İyot eksikliğine ne sebeple meydana gelen öbür etkenler aralarında “radyasyon alımı, çok tütün, içki tüketimi, selenyum”alımında eksiklik sayılabilir.Geçenlerde “Babıali Sohbetleri”toplantısında konuşmacı Sıhhat Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu idi. Konuşmasının bitiminden hemen ardından bir sual geldi. Sual, Türkiye’de çocuklarda önlenebilir zekâ gerilikleri ve iyot eksikliğiyle ilgiliydi. Bakanımız beyefendi de konunun bir sürü mühim meydana geldiğini ifade ederek benden bir iş yapmamı talep etti.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın