Sohbet'e Giriş

İyiliğin karşılığı iyiliktir

İyiliğin karşılığı iyiliktir

İyilik yapanlar Allah’ın rahmetine yakın olanlardır ve tabiki Allah iyilik edenlerin karşılığını verir. Ebu Hureyre (r.a.) anlatıyor: “Aşırı günahkâr bir bayan ateş gibi bir gün içerisinde bir kuyunun çevresinde susuzluktan dili sarkmış takdirde gezinen bir köpek gördü. Ona acıdı. Kuyudan onun amaçlı su çıkardı ve onun susuzluğunu giderdi. Bundan dolayı de günahları bağışlandı.Benzer bir yabancı hadiste de bir erkek örneklendirilir. O da çölde yürürken bir kuyu bulur. İner ve su içer. Ardından da kuyunun çevresinde nemli toprağı yalayan bir köpek görür. Köpeğe acır ve şu şekilde der: Bu köpek de benim

benzeri susadı. Erkek kuyuya indi. Ayakkabısına su doldurdu. Ve ağzıyla tutup kuyudan çıktı. Ardından köpeğe suyu içirdi. Allah onun bu hareketini beğendi ve onun günahını affetti.
İyilikten vazgeçmeyin. Negatif örnekler sizi ümitsiz kılmasın. Şerrin sizlere egemen meydana gelmesine müsaade etmeyin. Mukassi günler, berbat ortamlar geçer. Niyetinizi halis kılın. Allah içinizi halis kılar. İyiliğinize nazaran, sizi görmeyen ya da çirkin göstermeye çabalayanlara bakmayın. Bilin ki Yüce Rabbimiz belki sizin saklı olan iyilikleriniz saygınına sizi onay edecektir.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın