Sohbet'e Giriş

İşte değirmenin suyu buradan

İşte değirmenin suyu buradan

Asgari ücretten vergi alınmaması benimsendi. Yakında herhalde yasalaşır. Yılık fiyati 4 milyar TL civarı. Sıhhat harcamaları, toplumsal yardımlar, kamu altyapı yatırımları, kısacası kamu harcamaları ve toplumsal transferler gittikçe büyüyor. Tüm şunlar hem de bütçe açıklarının daraltıldığı ve kamu borç stokunun ulusal gelire oranının düşürüldüğü bir dönemde yapılıyor. Bu ne türlü oluyor?
İşin püf noktası burası esasen. Bütçe açığı daraltılmadan, kamu borcu düşürülmeden şunlar yapılamazdı. Kamunun fonlanma kapasitesi bütünüyle borçlanma tarafına belirleme edilmek zorunda kalınırdı.
RAKAMLARIN SÖYLEDİĞİ: Esasında rakamlar bu tabloyu bir harika meydana koyuyor. Hazine 2014 seneyi fonlanma programını yeni bilgisini verdi. Biz de her yıl bu bilgileri TL’den aynı çağın aşağı yukarı kurundan dolara çevirerek izleriz. Bu yıl da aynısını yaptık. Öncesinde elde ettiğimiz neticeleri aktaralım.
2014 senesinde Hazine 89.2 milyar dolar değerinde iç ve harici borç ödemesi yapacak. Bunun 79 milyar doları iç, 10.2 milyar doları harici borçtan oluşuyor.

Ödemeler amaçlı Hazine 2014 senesinde 67.9 milyar dolar iç, 7.5 milyar dolar harici borçlanmaya gidecek. Özelleştirme, 2B arazisi satışı, TMSF’den aktarılacak kaynak olmak üzere toplamında 18.8 milyar dolar değerinde da ciro bekliyor. Toplamda da 89.2 milyar dolara ulaşıyor.
Sonuçta Hazine bu yıl yüzde 85.1 meydana gelen iç borç çevirme rasyosunu gelir yıl yüzde 86’da tutacak. Ödediği borcun yüzde 86’sı civarı yine borçlanmaya gidecek ve borçlar azalmaya, ulusal ciro içerisinde küçülmeye aynı ritimde devam edecek. Vade ek olarak uzayacak. 2011 ‘de 44.7 ay meydana gelen vade, 2012’de 60.8’aya, 2013 seneyi 9 maaş dönemde 74.1 aya başka bir deyişle 6 seneye çıktı.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın