Sohbet'e Giriş

İstanbul’dan Bağdat’a değişen

İstanbul’dan Bağdat’a değişen

İran konusunda konularda ABD BIRLEŞIK DEVLETLERI Başkanı’nın da danıştığı İran orijinli Amerikalı politika bilimci Kerim Sadjadpur, İstanbul toplantısının neticelerini şu benzetmeyle değerlendiriyor: “Çok karma karışık bir nükleer ur alma ameliyatının tarihini kesinleştirmek amaçlı yapılmış olan ön konsültasyon.”
Gerçekten de İranlılar belli bir süre da oflayıp puflayarak geldikleri İstanbul zirvesinden herhalde talep ettiklerini alarak ayrıldılar. En azından kendilerine bir sürü yakın bir rejimin hâkim meydana geldiği, tesirlerinin kuvvetli biçimde hissedildiği Bağdat’ta bir doruk yapılmasını BIRLEŞMIŞ MILLETLER Güvenlik Konseyi azalarına, bilhassa de ABD BIRLEŞIK DEVLETLERI’ye kabul ettirdiler. Bağdat’taki İran tesiri göz önünde bulundurulduğunda toplantıya katılanlar İran’ın yerel gücüne önce elden tanıklık edecekler.

Barack Obama’nın Bağdat kararı açıklandıktan ardından verdiği katı demeçleri, kendisine yönelik sağdan geliyor olacak tenkit oklarını bertaraf etmek amaçlı söylenmiş sözler diye görebilirsiniz. Ek Olarak ehemmiyetlisi Obama’nın Bağdat doruğu hükmünden huzursuzluk duyan İsrail Başbakanı Netanyahu’nun İran’a 5 haftalık ödül verildiği iddiası karşısında “Böyle bir birşey mevzubahis değil” diyerek kestirip atmasıydı. Gene İsrail Koruma Bakanı Ehud Barak’ın “Biz kimseye ‘İran’a askeri müdahale yapmayacağız’ diye söz vermedik” demesi de üçlü karma karışık oyunda bir pozisyon almaydı.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın