Sohbet'e Giriş

Ispanağın hiç meçhul özelliği

Ispanağın hiç meçhul özelliği

İsveç’teki Lund Üniversitesi’nden bilim insanlarının araştırması, yaprak zarlarındaki tilakoidin, lipid yağların sindirilmesini yavaşlattığını ve tokluk hormonunun salgılanmasını sağladığını gösterdi.

Bilim adamları denetim süresince bir takım katılımcılara her erken sulandırılmış ıspanak özü içirdi. Bunu içenlerin, zaman içerisinde, içmeyenlerde daha çok tokluk hissettiği, şekerli yiyeceklere daha az alaka duyduğu, gün içerisinde yalnızca 3 öğünle yetinebildiği görüldü.

Ancak araştırmaya imzasını atanlardan Charlotte Erlanson-Albertsson, iştahın kesilmesi için ıspanak yapraklarının yenmesinin yeteri kadar olmadığını vurguladı.

Erlanson-Albertsson, ”Bedenimiz direk kıtır ıspanağı ayrıştıramadığından, tilakoidin bitkinin hücrelerinden çıkması için ıspanağın öğütülmesi, süzülmesi ve santrifüjlenmesi gerekli” dedi.

Normalde bağırsakların olması gerektiği kadar çalışmadığını vurgulayan bilim insanı, özün iştah kesme mekanizması tam anlamıyla belirlenemese de, tilakoidin bağırsakların çalışmasını hızlandırdığını belirtti.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın