Sohbet'e Giriş

İşitme Kaybına Kök Hücre Umudu


İşitme Kaybına Kök Hücre Umudu

Dış dünyadan iştirak eden titreşimlerin iç kulaktaki küçük tüyleri davranış ettirmesiyle ses dalgalarının beynin anlayabileceği cereyan sinyallerine dönüştüğünü vurgulayan Bilim insanları, duyma kaybı meydana iştirak eden her 10 kişiden birinde bu sinyalleri meydan hudut hücresinin hasarlı olduğuna dikkati çekti.

Sheffield Üniversitesi’nden Bilim insanları, ”spiral ganglion nöronları” adı verilen bu hücrelerin hasarlı olanlarının mahaline yenilerinin konması amacıyla kemirgenler üstünde tek dizi deney inşa etti.

Sinirden deriye, kastan böbreğe her çeşit hücreye dönüşebilen birey embriyonundan edinilen kök hücreleri kullanan Bilim insanları, spiral ganglion nöronlarına aynı hücrelere dönüşmesi amacıyla kök hücrelere kimyevi tek madde ilave ettiğini ifade etti.

Daha ardından bu kök hücreleri 18 sağır kemirgenin iç kulaklarına enjekte eden uzmanlar, daha ardından beyin dalgalarını ölçerek duyma kaybının ne civarı düzeldiğini muayene etti. 10 hafta içerisinde kemirgenlerin duyma yetilerinin aşağı yukarı yüzde 45 oranında düzeldiğini gözlemleyen Bilim insanları, bu oranın tek takım kemirgenlerde yüzde 90’a eriştiğini tespit etti.

Ancak bu teknik, mekanik titreşimleri cereyan sinyallerine dönüştüren duyarlı tüylerin hasar görmesi neticesi meydana çıkan duyma kaybı amacıyla kullanılamayacak.

Embriyonik kök hücreleri kulaktaki tüy hücrelerine çevirmeyi de muvaffak olan Bilim insanları, tüy hücresinin hepsinin tespit edecek tek yerde yer alması ve şüphesiz tespit edecek tek istikamete gerçek davranış etmesi gerektiği amacıyla kök hücrelerin iç kulağa enjekte edilmesinin artık olası olmadığına işaret etti.

Prof. Dave Moore, hasarlı tüylerin mahaline yenilerinin yerleştirilmesi amacıyla kök hücre kullanımını ”hemen anında olanaksız” olarak niteledi.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın