Sohbet'e Giriş

Intel -Nissan işbirliğiyle sürüş keyfi

Intel -Nissan işbirliğiyle sürüş keyfi

Intel ve otomotiv piyasasının önder markalarından Nissan, sürücülere emniyetli bir biçimde haber ve eğlence muhtevası sağlayarak daha huzurlu bir sürüş deneyimine imkân tanışmak amacıyla yepyeni işbirliklerini ilan etti. 2012 seneninden bu yana Nissan markalı seçili araçlarda yer alan otomobil içi haber ve eğlence sistemlerinde (IVI- In-vehicle infotainment), Intel Atom işlemci kullanılacak. İşbirliğinin önce örneği meydana gelen Nissan’ın sıfır emisyonlu lüks aracı Infiniti LE, New York Beynelmilel Auto Show organizasyonunda duyuruldu. Nissan Infiniti LE, içerisinde yer alan Intel Atom işlemcili otomobil içi haber ve eğlence sistemi (IVI) ile kocaman beğeni topladı.

Nissan araçlarında Intel Atom işlemci kullanılması, 2 firma içinde uzunca vadeli bir ilişkinin başlangıcı olarak değerlendiriliyor. Bu yöntemle yepyeni uygulamaların geliştirilmesi ve otomobil içi mobil iletişimin hepten

zenginleştirilmesi amacıyla partner bir Ar-Ge ortamının sağlanması amaçlaniyor. Intel’in tüketici elektroniği, donanım ve yazılımdaki haber birikimi ile Nissan’ın otomotiv sektöründeki deneyimini birleştirerek kullanıcılara yepyeni bir sürüş tecrübesi sunulması da hedefleniyor.

Akıllı telefonlar anahtar misyonu üstlenecek

Intel’in laboratuvarlarında sağlanan Ar-Ge ortamında 2 firma mobil cihazlardan araca içerik aktarma, araçlar amacıyla bulut tabanlı hizmetler, akıllı telefonlar ile güvenlik benzeri konulara odaklanacak. Intel Atom işlemcili IVI Sistemi, otomobil içi bağlantı, kamera ve sensörler yardımıyla park halindeyken araca çarpıldığı bilgisini akıllı telefonlar tarafından otomobil sahibiyle paylaşabiliyor. Bununla Birlikte NFC teknolojisi (Near Field Communication-Yakın Alan İletişimi) ile akıllı telefonlar anahtar misyonu üstleniyor ve otomobil sahibinin kapıyı açmak amacıyla anahtar transfer mecburiyeti ortadan kalkıyor. IVI Sistemi’nde yer alan ikili ekran ile yaşamsal ehemmiyet taşıyan trafik ve navigasyon bilgilerinin yanında film ve video benzeri eğlence bazlı içeriklere de erişilebiliyor.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın