Sohbet'e Giriş

İnsan Değişmeden Hayat Değişmez


İnsan Değişmeden Hayat Değişmez

İnsanlık yeryüzünde var olduğundan beri daima tabiatta kalma ve neslini sürdürme maçı veriyor. Bunun amaçlı değişim gösteren dış şartlara yönelik hayata bahtını artırmak amaçlı öbür canlılar benzeri evrimleşerek yeteneklerini geliştiriyor. Ne var ki doğa, bir türün öbür türleri ortadan kaldıracak civarı bir gücü hiçbir canlıya sunmak istemiyor. Onların bir takım yeteneklerini onlarca, binlerce senede geliştirmesine ve evrimleşmesine imkân tanırken, bir takım zayıflıklarını artırarak bir balans kuruyor.
Yeni doğan her nesil evvelki neslin bir takım bakımlardan fit bir kopyası oluyor. Bir evvelki neslin hataları, genetik hastalıkları, bağışıklık eksiklikleri değişime uğramış bir takım virüslere karşın savunmasız kılıyor ve bu yetersizliklerin bir bölümü sonraki nesillere geçiyor. Böylece doğa insan türünün yeryüzünün bir hakimi meydana gelmesine bir engel yaratıyor.
İnsan türünün mükemmelleşerek çoğalmasını engellemek amaçlı çoğaldıkça kusurlarının, zayıflıklarının çoğalması, direncinin düşmesi, ömrünün kısalması üstelik büyük ihtimal bizzat aralarındaki rekabetin çoğalması halinde kocaman gruplar şeklinde çatışmalar nihayetinde toplanmış takdirde yok olmalarına taban hazır hale getiren sahip olma arzularını ve hırslarını beyinlerine genetik bir haber olarak yerleştiriyor.

Nasıl ki çitaların asıl avı meydana gelen gazeller, impalalar hızlandıkça kendinin aç kalmamak amaçlı hepten çabuk olması şartları sebebiyle evrim geçirmesi bir olgu ise insan da varlığını sürdürmek amaçlı hem bir fizyolojik yeteneklerini hem bir zihinsel yeteneklerini geliştirmek zorunda. Bununla Birlikte doğa, ara ara uzunca devam eden kuraklıklarla, kıtlıklar, yangınlar, su baskınlar benzeri natürel felaketlerle ya da şarbon benzeri salgın hastalıklarla bir bölgedeki işlek nüfusun fazla derecede çoğalmasına engeller yaratıyor. Bir Çok Kez et oburlarla, ot oburlar içinde bir balans kuruyor.
Artık kuzeyindeki kutup bölgesine yakın yerlerde hayatını sürdüren Eskimolar ve Ekvator kısmında hayatını sürdüren insan kabileleri ve balıkçılar dışarısında çağdaş vatandaşlar eskisi benzeri orman ya da steplerde hayvan avlayarak hayatını sürdürmüyor. Buna Bağlı Olarak avlanma amaçlı, fizyolojik bir evrimleşme mahaline bilişim geliştirmeye dönük beyinsel evrimine devam etmektedir. Bilişim geliştirme zekası beyin loblarının etkin olanların büyümesine, az kullanılanlarının küçülmesine ne sebeple oluyor. Binlerce kelimeyi hafızasında bulundurarak konuşma yeteneğini geliştirirken beyindeki bu kısım kocaman bir ihtimalle kapasitesini artırıyor ve sonraki nesillere daha gelişmiş bir lob kalıt bırakıyor.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın