Sohbet'e Giriş

İmsak muamması

İmsak muamması

Bahsettiğim polemik imsak, başka bir deyişle orucun başlangıç ânıyla ilgili…
Türkiye’de imsak vakti anında her ramazanda gündeme gelir, tartışılır, bir takım kesimler Diyanet’in eskiden tespit edildiği imsak ânının gerçek olmadığına inanır, bir takım dinî cemaatler de bizzat imsakiyelerini hazırlarlar…
Son yıllarda anında her ramazanda gözüken bu ihtilaf bir hafta-on günden buyana doruğa çıktı. Diyanet’in izah ettiği imsak vaktinin çok erken meydana geldiği, ilân edilen saatle asıl imsak ânıyla aralarında en az kırk dk farklılık meydana geldiği söyleniyor ve hepten ehemmiyetlisi, Diyanet’in imsakiyesine uymayanların sayısında geçmiş yıllar ile kıyaslandığında kocaman yükseliş var.

Teknik hesaplamalardaki metod ve yorum farkları bahsine hiç girmeden söyleyeyim: Oruç tutan onbinlerce, belki de yüzbinlerce yurttaş, Diyanet aracılığıyla tarafından meydana gelen imsakiyeyi bu yil çoğalış kullanmıyorlar! Ilişkili oldukları, benimsedikleri yahut daha gerçek meydana geldiğini düşündükleri dinî cemaatlerin farklı ayrı yayınladıkları imsakiyelerde gösterilen vakti onay etmekte, oruca o saatte başlıyorlar.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın