Sohbet'e Giriş

İlacın yan etkisi

İlacın yan etkisi

Küresel krize karşın edinilen “sıfır faiz ve sonuna civarı likidite” tedbiri finansal tarafta netice verdi. Büyük Yangın söndü, piyasalar, borsalar normale döndü. Finansal varlık fiyatları da süratle toparlandı. Reel ekonomi ise resesyondan kurtuldu ama artık kayda ölçüt bir canlanma gösteremedi. Bunun sonucu ekonominin finansal tarafıyla reel tarafı aralarında farklılık büyüdü.
Bol likidite bir yanda hastayı iyileştirirken öte yandan yan tesirleri iyice meydana çıkan ilaç benzeri. Krize önlem diye orta bankaları piyasalara bol likidite verdiler. Üremleri de sıfıra gerçek indirdiler. Bu para bazlı imkanlara ilk öncesinde bankalar erişiyor. Bankalar da bu likiditeyi kredi piyasalarını normalleştirme mahaline daha bir sürü finansal piyasalarda döndürmeyi seçim etmekte. Bunun sonucu olarak verilen likidite pay senetlerinden emtiaya civarı finansal varlıklara yöneldi. Varlık fiyatları da yükseldi. Borsalardaki yükseliş aşağı yukarı yüzde 60’a vardı. Reuters’in emtia endeksi de yüzde 38.5 arttı. Fakat yakıt fiyatları hepten çabuk yükseldi. 12 Şubat’ta 34 dolar civarı düşen yakıt fiyatları 80 dolara çıkarak yüzde 134 arttı.

Hisse senedi ve diğer finansal varlık fiyatları direk olmasa da, emtia ücretlerinin çabuk çoğalması reel ekonomiyi olumsuz etkiliyor. Ekonomiler canlanmadan emtia ücretlerinin çabuk yükselmesi, reel tarafa yoğun bir fatura çıkartıyor. Bunun neticelerine ilk enbaşta bu emtiaları işleyen sanayiciler katlanacak. Ama eninde nihayetinde son tüketiciler bedelini ödeyecek. Kaldı ki, bu maliyet artışını üreticiler tüketicilere yansıttıkça enflasyon üstünde bir tesiri olacak. Istek yöntemiyle değil ama maliyet yöntemiyle enflasyon etkilenecek.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın