Sohbet'e Giriş

İkinci el araçta km hilesi

İkinci el araçta km hilesi

Motorlu Otomobil Satıcıları Federasyonu, km düşürme olayının çok sık sık yaşanması üst kısmına İçişleri Bakanlığına bu konuyla alakalı iş inşa edilmesi isteğinde bulundu.
Motorlu Otomobil Satıcıları Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Hasan Kahyaoğlu, 2. el otomobil satışlarında belli muayene mekanizması meydana gelmediği amaçlı her biri aracılığıyla kolayca 2. el otomobil alım satımı yapıldığına dikkati çekerek, “Kilometre düşürme olayının çok sık sık yaşanması üst kısmına Federasyon olarak İçişleri Bakanlığına bu konuyla alakalı iş inşa edilmesi isteğinde bulunduk”diye konuştu.
Kahyaoğlu, yaptığı bildiride, 2. el otomobil satışlarının kontrolsüz olarak her biri aracılığıyla yapıldığını ifade ederek, “İkinci el otomobil satışlarında belli muayene mekanizması meydana gelmediği amaçlı her biri 2. el otomobil alım satımı inşa ediyor. Bu durum da tek takım sahtekarlık vakalarına davetiye çıkarıyor. Zira her biri sıkı niyetli değil”diye konuştu.
İkinci el otomobillerin satışında yapılmış olan km düşürme, pert kaydını değiştirme ve kapora yoluyla sahtekarlık yollarından en yaygın olarak kullanılanının km düşürme meydana geldiğini anlatan Kahyaoğlu, kalifiye sahtekarlık suçu meydana gelen km düşürmenin tek takım kişiler aracılığıyla 50 liraya yapıldığını ifade etti.

Kahyaoğlu, “İkinci el otomobil meydan kişi, aracı test merkezlerine götürüp motor ve kaportasına baktırıyor. Bu raporlar elbette ki mühim ama kesinlikle tek servise gidip Otomobilin hakikat kilometresinin öğrenilmesi lazım”diye sohbet etti.
Aldığı Otomobilin kilometresinin düşürüldüğünü satım işlemi ardından öğrenen bireylerin çoğunlukla bu hali sineye çektiklerini aktaran Kahyaoğlu, “Halbuki bu kalifiye sahtekarlık. Bu vaziyetle karşılaşan kişiler, ya aracı geri iade etsinler ya da mahkemeye başvursunlar”diye konuştu.
Kilometre düşürme olayının çok sık sık yaşanması üst kısmına Federasyon olarak İçişleri Bakanlığına bu konuyla alakalı iş inşa edilmesi isteğinde bulunduklarını ifade eden Kahyaoğlu, “Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Ev Başkanlığı 2. el otomobillerin satışları esnasında otomobillerin hakikat kilometrelerinin tek belgeyle meydana konulması amaçlı iş yapmalarını talep ediyoruz. Fakat ifade edilecek bu şekilde tek çalışmayla km düşürme ile yapılmış olan dolandırıcılığın önüne geçektir”diye sohbet etti.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın