Sohbet'e Giriş

İkinci el araba satışlarında yepyeni sahtekarlık yöntemi

İkinci el araba satışlarında yepyeni sahtekarlık yöntemi

İkinci el araba satışlarının kocaman oranda web siteleri üzerinden yapıldığını nihai dönemde dolandırıcılığın arttığını anlatan galericiler insanları uyardı.
İkinci el araba satışlarının nihai yıllarda kocaman oranda web siteleri üzerinden yapıldığını keşfeden ve piyasanın epeyce altında otomobil duyurusu verici dolandırıcıların, telefonla kendilerine erişen ve maliyeti çekici arabayı kaçırmak talep etmeyen alıcılardan kapora aldıktan ardından ortadan kayboldukları bildirildi.
Bursa Oto Galeri Sitesi (Otokoop) Başkanı Rasim Hazar yaptığı bildiride, Bursa Otokoop’ta otomobil satışlarının 5-6 sene öncesine yönelik yüzde 50-60 oranında düştüğünü, bunun web siteleri ve kocaman otomotiv bayilerinin 2. el otomobil satışı yapmasından kaynaklandığını ifade etti.
Özelikle web satışlarının nihai yıllarda mühim oranda arttığını, o sebeple dolandırıcıların da bu sahası kullanmaya başladıklarını anlatan Hazar, İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa enbaşta olmak üzere, pekçok şehirde web üzerinden yapılmış olan satışlarda sahtekarlık yakıntıları aldıklarını, mağdur bireylerin muhatap bile bulamadıklarını ifade etti.

Hazar, meydana çıkan sahtekarlık vakalarının birbirine benzediğini belirterek, 2. el otomobil satılan bir takım web sitelerine piyasanın çok altında ücretlerle otomobil duyurusu bırakan bu bireylerin, telefonla kendilerine erişen ve maliyeti uyumlu arabayı kaçırmak talep etmeyen alıcılardan, birden çok milyar TL kapora talep ettiklerini ve paranın banka hesaplarına yatmasının sonrasında ortadan kaybolduklarını anlattı.
İnternet üzerinden yapılmış olan satış ve otomobil alımlarında çok temkinli olunması gerektiğini belirten Hazar, şu şekilde konuştu: “Vatandaşlara ben şunu söylüyorum; Türkiye’nin her yerinde oto galericileri çarşıları var. Bu oto galericileri çarşında her biri mekan sahibi. Bu sebeple hiçbir iş yerinin bir yurttaşı mağdur etmesi mevzubahis olamaz. Ama bunun gibi web üzerinden bireylerin dolandırılmalarını biz altını çizen iştirak eden şikayetlerden duyuyoruz, görüyoruz, huzursuz oluyoruz. Onun amaçlı bireylerin galerilerden, iş yerlerinden otomobil almalarını öneri ediyoruz.”

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın