Sohbet'e Giriş

İkinci dip mi

İkinci dip mi

Küresel piyasalarda nisan ortasında başlayan düzeltme 1.5 ayını doldurdu. Hayat borsalarının ortalamasını yansıtan MSCI Endeksi nisan ayındaki yüzde 4’lük kaybın üst kısmına mayıs ayı içinde yüzde 8 daha ilave etti. Böylelikle nisan ortasındaki tepe noktasına yönelik kaybı yüzde 12’yi buldu.
NEDEN SATIYORLAR: Dubai’den başlayıp Yunanistan’a sıçrayan borç krizi İspanya’da banka krizi olarak kendini gösteriyor. Neticede AB’nin kurtaranlarıyla kurtarılanları beraber benzer kefeye konulmaya başlandı. Kriz AB krizi haline geldi. Para Bazlı birliği çoğalış bütçe birliğinin seyretmesi zaruri duruma geldi. Sıkıntı yapısal ve çözümü de zaman alabilir. Çözüm gelse de netice anında gelmez. Bunun Için Bağlı Olarak AB problemi anında gündemden düşmeyecek ve olumsuz tesirini sürdürecek buna benzer.

AB tesiri yakınında finansal piyasalara yepyeni aranjman AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI’den başlayarak yasallaşma sürecine girdi. Çoğalış bankacılık inşa etmek amaçlı fazladan anaparaya sebep olacak. Bunun Için cevap bankalar daha az riziko alıp daha az kazanacak. Bu ay nihayetinde G-20 Zirvesi’nde de konu ele alınacak. Finansal pazar elbetteki bu iyi elbiseyi giymek istemiyor. Kaldı ki, yepyeni duruma ahenk amaçlı bir takım finansal varlıkların elden çıkartılması gerekmektedir. Bu da kritik bir satış sebebi. Hatta maliyetler da tam olgunlaşmışken bunu ne sebeple yapmasınlar.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın