Sohbet'e Giriş

İHLAS SURESİNİN FAYDASI

İHLAS SURESİNİN FAYDASI

Muaviye bin Muaviye hadisesi manidardır. Bu zat, Müzeynelidir. Efendimizle görüşüp Müslüman oluyor. Kabilesine gidip İslam’ı açıkladı. Zaman zaman Medine’ye gider Efendimiz’le (s.a.v.) görüşürdü.Bir zaman azığını hazırlayıp Medine’ye geldi. Efendimiz’i (s.a.v.) özlemişti. Görüşecekti. Fakat Efendimiz’i (s.a.v.) bulamadı. O arada Efendimiz Tebük’e gitmişti. Muaviye orada Peygamberimiz’i (s.a.v.) beklerken ölüm etti.
Bundan sonrasını Hz. Enes anlatıyor: “Resulullah’la (s.a.v.) Tebük’e yakındık. Erken güneş bir sürü parlak doğdu. İçimizi aydınlattı. Adeta nur gibiydi güneş. Parlaktı güneş. O zaman Cebrail (a.s.) Efendimiz’e (s.a.v.) geldi. Hz. Peygamber (s.a.v.) Cebrail’e (a.s.) sordular: Ey Cibril! Güneşi bu sabah ek olarak parlak gördüm. Bir Sürü nur saçar benzeri gördüm.Cebrail: Bu Sabah Muaviye bin Muaviye Medine’de ölüm etti. Gökten 70 bin melek onun cenaze namazını kılmak amaçlı yere indiler, yanıtını verdi.

Resulullah çadırından çıktı. Cebrail’in 70 bin melekle cenaze namazı amaçlı geldiğini gördü. Cebrail sağ kanadını dağların o tarafına, sol kanadını dağların o yanına koydu. Efendimiz kanadın üzerinden bir zaman Mekke ile Medine’yi seyretti.Resulullah (s.a.v.) sordu: Cebrail tüm bu melekler Muaviye amaçlı ne sebeple indiler.Cebrail: Zira o gece gündüz yürürken, otururken daima İhlas suresini okudu. Bu makama İhlas suresiyle erişti. Cebrail, istersen mesafeyi kaldırayım. Sen de katıl cenaze namazına diye konuştu. Efendimiz (s.a.v.) Cebrail’in bu isteğine olabilir diye konuştu ve sahabeyle birlikte cenaze namazını kıldırdı.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın