Sohbet'e Giriş

İdrar yolları taş rahatsızlığı 8 kişiden birini etkiliyor

İdrar yolları taş rahatsızlığı 8 kişiden birini etkiliyor

Endoüroloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Ali İhsan Taşçı, taş hastalığının tedavisinde açık cerrahi ameliyatların terk edildiğini belirterek, bunun yerine kapalı ve ses dalgasıyla taş kırma yönteminin kullanıldığını ifade etti.

Taşçı, Bezmialem Vakıf Üniversitesi’nde disiplin eden, “Taş Tedavisinde En Son Yenilikler” konulu sempozyumda yaptığı konuşmada, idrar yolları taş hastalığının, Türkiye’de her 8 kişiden birini alıcı ortaya geldiğini ifade etti.

Hastalığın, gerekli olan iyileştirme yapılmadığı takdirde böbrek kaybına neden ortaya gelen ciddi bir sağlık sorunu ortaya geldiğini ifade eden Taşçı, 30 yıldaki teknolojik gelişmelerle taş hastalığının tedavisinde açık cerrahi ameliyatların terk edildiğini, yerine kapalı ve ses dalgasıyla taş kırma yöntemlerinin kullanılır hale geldiğini aktardı.

Prof. Dr. Ali İhsan Taşçı, bu yöntemlerden “retrograd intrarenalin” cerrahiyle idrar yolundan girilerek, buradaki ve böbrekteki taşın kırılması işlemi ortaya geldiğini anlatarak, “Diğeri ise ayrıyeten büyük ve diğer yolların başarısız ortaya geldiği böbrek taşlarında uygulanan bir sistem olup, sırttan böbrek içine yerleştirilen ince bir tüp içinden taşın kırılıp dışarı alınması (perkütan nefrolitotomi) işlemidir. Bütün bu yolların başarıyla uygulanabilmesi amaçlı ciddi ve uzunca bir eğitim sürecine ihtiyaç vardır” diye konuştu.

Sempozyum alanında Türkiye’de alanında profesyonel akademisyenlerle John Hopkins Medical Institutions’dan Taş Hastalıkları Merkezi Başkanı Prof, Brian R. Matlaga’nın katılacağı bur kurs disiplin edeceğini ifade eden Taşçı, kursa katılanların birey vücudunu taklit eden modeller üzerinde uzmanlar tarafından cerrahi eğitim alabileceğini ifade etti.

Kategori
: Haberler
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın