Sohbet'e Giriş

İdrar kaçırma rahatsızlık belirtisi olabilir

İdrar kaçırma rahatsızlık belirtisi olabilir

Aybek, yaptığı bildiride, idrar kaçırmanın kritik bir sıhhat sorunu meydana geldiğini ve bu konuyla alakalı da toplumun yeteri kadar bilgisi var olmadığını belirtti. Topluluk aralarında “idrar kaçırma” hastalığının bilhassa yaşlıların bir kaderi olarak onay edildiğini anımsadan Aybek, esasında konunun sadece yaşlıları ilgilendirmediğini, altında nörolojik bir problemin bulunabileceğini.

Aybek, “İnsanlar idrar kaçırmanın problemlerini çok derin yaşıyorlar. Üstelik bu nedenler sebebinden antidepresif ilaç kullananları dahi görüyoruz. Toplumsal yaşamını çok kısıtlayan ve programını bu hale yönelik inşa ederek tuvaletlere yakın olmak talep eden hastalar var. Bunun iyileştirme edilebilmesi amaçlı, öncelikle insanların problemin farkında varması gerekir. Biliyoruz ki ortada ve ileri yaşlıların tahmini üçte bir tanesini ilgilendiren idrar kaçırma sorunu, ileri yaşla beraber daha sık karşılaşılıyor” diye sohbet etti.

İdrar kaçırmanın altında yatan nedenlerin ehemmiyetle araştırılması gerektiğini kaydeden Aybek, şu şekilde aynı ritimde devam etti:

“Kadınlarda bu durum, ya nörolojik rahatsızlığı ya da idrar torbası çıkışındaki kasın yetersizliğini meydana koyuyor. Üstelik nörolojik hasta olanların önce bulgusu idrar kaçırma olarak da meydana çıkabiliyor. Bilhassa MS hastalığının önce belirtileri aralarında. O yüzden idrar kaçırma önem vermesi gerekli olan bir konu. Parkinson, alzheimer, omurilik, merkezi hudut sistemi hastalıklarının da bir bulgusu olarak meydana çıkabilir”

Hastalığın fazladan bayanlarda görüldüğü algısının yer aldığını ancak iler yaş grubundaki kadın ve erkeklerde görülme oranının eşdeğer meydana geldiğini belirten Profesyonel. Dr. Aybek, “İdrar kaçırma, erkeklerde çoğunlukla prostat hastalıklarında ya da prostat ameliyatları ardından meydana çıkan bir durum ve kesinlikle doktor aracılığıyla incelenmesi gerekiyor” diye konuştu.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın