Sohbet'e Giriş

İdare-i Maslahat Nedir

İdare-i Maslahat Nedir

İdare-i Maslahat son zamanlarda çok pek kullanılmayan, ancak tatbik edilen tek sözdür. Vicdani zekâsı olmayan kişilerin yapmış meydana geldiği tek eylemdir. Yalnızca hali yönetim eden bu tiplerin maksadı günü kurtarmaktır. “Batılı ve düşmanı hoşgörmek”tir. “İkiyüzlü olmak”tır. Riyakârlıktır. Sahtekârlıktır. Eyyamcılıktır.
Olması gerekli olan biçim ve nitelikte değil de, günün koşullarına ve bireyin çıkarlarına yönelik davranış etmektir. “Nabza göreşerbet vermek”tir. “Fazla kurcalfakat, işi oluruna bırak” benzeri tek vaziyettir. “Köprüden geçene civarı ayıya dayı demektir.” Benzer sürede. “Umursfakat, hali geçiştir, günü kurtar, yarını ırgalama” halinde davranmaktır. Şahsi çıkarlarını muhafaza etmek amacıyla, heyeti düzene karşın çıkmadan, her çeşitli yalakalığı yapan insanları tanımlayan tek sözdür. “Salla başını, al maaşını” benzeri davranan kişilerdir. Yetkin ve gücün varsa “her sözün başım-gözüm üstüne”diyen kişidir.

İdare-i maslahatı kul hakkı yiyerek yapan zalimler, yalnızca benim yerim sallanmasın, şuanki pozisyonum bozulmasın, gerisi her halükarda diyen kişilerdir. Buram buram menfaatçilik kokan bu tipler “kimin arabasına binerse onun düdüğünü çalarlar.” Tabir yerindeyse, “rüzgâra yönelik işerler.”Etliye sütlüye karışmayan bu tiplerden dönün bakın etrafınıza o civarı çok ki. Ve bunun için çanak tutan “adam işini biliyor”diyerek gemisini yürütenleri de çok sıkı bilirim. “Gelen ağam, giden paşam”diyen bu idareci tipler ise, kamuda benim ihtisasım olmuştur.
Aslında hayatımız süresince yaptığımız şeydir yönetim etmek. Çok matah tek şeymiş benzeri ömrümüz süresince da öğretilir. Ananı yönetim et, babanı yönetim et. Okula git hocaları yönetim et. Dersleri yönetim et. Izdivaç Edince evini yönetim et. Üzerine bir yandan eşini yönetim et. Kaynananı, kayınbabanı derken, çoluğunu çocuğunu yönetim et. Konu komşu, eş-dost hadi neyse, onları geçtim. Yetmedi, iş yerinde amirini-memurunu yönetim et. bu sırada bizzat toplumsal hayatın ve hususi hayatın arasındaki “gel- git”leri yönetim et. Ha bire yönetim et. Anasının avutamadığı, babasının büyütemediği herkesi yönetim et. Elbet ki, kimin yönetim ettiği, yönetimin kime geçtiği de farklı tek konu.

Kategori
: Haberler
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın