Sohbet'e Giriş

İç istek durgun büyüme ihracata emanet

İç istek durgun büyüme ihracata emanet

Öncelikle iç tüketimin tamamıyla araştırma altına alındığını gösteriyor. Geçtiğimiz sene yüzde 7.7 yükseliş kaydederek büyümeye en kocaman katkıyı yapan, önce yarıda çift haneli yükseliş kaydettikten ardından sürat kesmeye başlayan özel tüketim büyümesi bu senenin önce çeyreğinde sıfıra civarı indi. Bunda edinilen para bazlı tedbirlerin yakınında bir sürü katı geçtiğimiz kış mevsimi şartlarının da belli bir tesiri olabilmektedir. Neticede çift haneli rakamlara büyüyen enflasyon ve cari açığa önlem olarak ekonomi idaresinin hedeflediği narin iniş meydana geldi.
En kocaman sürat kesme özel pazar yatırımlarında oluyor. Geçtiğimiz sene yüzde 22.8 yükseliş kaydeden özel yatırımlar önce çeyrekte yüzde 1.6 artışa indi.
Stoklar büyümeyi 1/2 nokta azaltıcı istikamette etki yaptı.
Bu civarı olumsuzluğa nazaran yüzde 3.2’lik büyümenin meydana çıkmasında eşya ve hizmet ihracatının 13.5 puanlık artışı gösterişli oluyor. İhracatın artmasına cevap ihtalatın azalması net katkının dik olmasını sağladı.

Sektörel bazda ise tarım 4.6 nokta, endüstri 3.0 nokta, ticaret 1 nokta, inşaat sektörü de 2 puanlık katkı yaptı.
Yılın önce aylarında kur muayene altına alınırken TL ölçüt kazanmaya başladı. Bunun Için nazaran önce üç maaş aşağı yukarı dolar kuru 1.8004 seviyesinde meydana geldi. Kurun aşağı yukarı olarak daha önceki döneme yönelik dik seyri ulusal gelirin dolar bazında artışını bir sürü sınırladı. Ulusal ciro yalnızca 155 milyon dolar arttı ve 772 milyar 453 milyon dolara yükseldi. Birey başına düşen ciro ise nüfus artışından ötürü 10.444 dolardan 6 dolar değerinde azalmayla 10.338 dolara indi. İlk çeyrek itibarıyla net kamu borcunun ulusal gelire oranı 0.8 nokta azalarak yüzde 21.7’ye düştü. AB tanımlı evrensel yönetim borç stoku ise 0.7 artışla yüzde 40.1’e çıktı.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın