Sohbet'e Giriş

Hücrenin Yapısı ve Görevleri Nelerdir ile ilgili yararlı bilgiler


Hücrenin Yapısı ve Görevleri Nelerdir ile ilgili yararlı bilgiler

Bir canlının canlılık özelliği gösteren en minik mimari birimine hücre denir.Doğada hayatını sürdüren canlıların tamamı hücrelerden oluşmuştur. Canlılardan bazıları bir bir hücreden, bazıları da birden fazla hücreden oluşmuştur. Her canlıyı yaratan hücrelerin sayısı ve büyüklüğü benzer değildir.
* Canlıyı yaratan hücrelerin görevlerine göre şekli ve büyüklüğü çeşitli olabilir.Örneğin malum en minik hücre, bakteridir. Bununla Birlikte en kocaman hücre deve kuşu yumurtası, en uzunca hücre de tahmini I m uzunluğunda meydana gelen hudut hücreleri misal olarak verilebilir.
* Hücre gözle görülemeyip mikroskopla incelenir. Mikroskopla canlıları ilk inceleyen bilim insanı Lövenhuk’ tur.
16.yy da terzilik yaparken büyüteçte kumaşları incelerken minik canlılar meydana geldiğini fark etmiş ve tamamını rastlamak amaçlı mikroskobu bulmuştur.

Lövenhuk incelediği göl suyunda bir hücreli canlıları görmüştür. Hücre ilk defal 665 senesinde İngiliz bilim insanı Robert Hook aracılığıyla bulunmuştur. Robert Hook şişe mantarını incelerken gördüğü boş odacıklara {bal peteği halinde) hücre ismini vermiştir.
Hücreler çok minik olduklarından ötürü gözle incelenme fırsatı olmamış ve mikroskoplar kullanılmıştır.
* Canlıların hayatlarını sürdürebilmek amaçlı yaptığı beslenme, solunum, dolaşım, boşaltım, sindirim, üreme, büyüme, gelişim, benzeri faaliyetlere hayati faaliyetler denir. Canlılarda gerçekleşen hayati faaliyetlerin tamamı hücre aracılığıyla yapılır. Başka Bir Deyişle hücrenin misyonu, hayati etkinlikleri gerçekleştirmektir.
* Hücre hayati etkinlikleri yürüttüğü bir takım kısımlara sahiptir. Şunlar hücrenin basit bölümleri olarak adlandırılır. Hücre dıştan içe gerçek hücre zarı, sitoplâzma ve çekirdek olmak üzere üç kısımdan oluşur.

Kategori
: Haberler
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın