Sohbet'e Giriş

Hezarfen Ahmed Çelebi Hakikaten Uçtu Mu ile ilgili yararlı bilgiler


Hezarfen Ahmed Çelebi Hakikaten Uçtu Mu ile ilgili yararlı bilgiler

Evliya Çelebi’nin makalelerine nitelik katmak amacıyla bazen fanteziye kaçan derecede abartı ögelere koltuk verdiği bilinmektedir. Sözgelimi, Erzurum’da çok ilgisiz bir gün içerisinde bir kedinin damdan dama atlarken donduğunu anlatması gibi.
“Bununla Birlikte, yabancı bir kaynak aracılığıyla doğrulanmadığı amacıyla efsaneden diğer bir mana taşımaz.”diye de ekliyor Hezarfenin uçmadığını düşünenler.
Öte taraftan padişahın Hezarfeni bir kese altın ile ödüllendirildiği söyleniyor ve Osmanlı, hazine kayıtlarını titizlikle tutuyordu.
Ve nihai olarakta, bilime ve fene kocaman ehemmiyet verici Osmanlı İmparatorluğu, bu şekilde bir gelişim kaydedilseydi, bunu yedi cihana duyururdu. Ancak dünyanın hiçbir yerinde bu şekilde bir kayıt yok.
Peki ya gerçekler bu şekilde mi?

Dünya Tarihi’nin Avrupalılar aracılığıyla tekrar yazıldığını ve onların isteklerine yönelik şekillendirildiğini biliyoruz.
1. Hayat savaşı esnasında da Osmanlı’nın kayıtlarının pekçok bölümü da yakıldı. Peki ya, yakılan dokümanların içinde Hezarfen’in uçtuğu yazılıysa?…
Türkleri esasında pekte sevmeyen ve şu anda dahi (bizzat askeri güçlerinin eksik, Türkiyenin ise çok dayanıklı bir askeri güçü ve ekonomisi meydana gelmesine karşın) talep etmeyen Avrupa, Türklerin bu şekilde bir icadını saklamış olabilmektedir mi?
Mesela, şu an Çin’in topraklarında koltuk alan, üstünde natürel nebat örtüleri ile kapatılmaya çalışılan ve mısır piramitlerinden kat kat kocaman meydana gelen “TÜRK PİRAMİTLERİ”gibi…

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın