Sohbet'e Giriş

HERKESiN CANAVARI KENDiNE

HERKESiN CANAVARI KENDiNE

Jennifer Kent’in yazıp yönettiği “Karabasan” (The Babadook) tanıdık bir gerilim filmi benzeri başlasa da çeşitli yöntemlere sapıyor. Erkek Çocuğunu tek başına büyüten bir annenin Babadook isimli canavarla mücadelesini ifade eden film, sembolik anlamlarıyla uyarı çekiyor
Avustralyalı Jennifer Kent, “Karabasan” ın (The Babadook) bir çeşit eskizi meydana gelen 2005 tarihindeki az filmi “Monster”da, tek bir annenin haneye musallat meydana gelen bir varlıkla başı etmesini anlatır. Kent, benzer hikâyeyi “Karabasan”da genişletip derinleştiriyor: Erkek Çocuğunu doğurmaya giderken geçirdiği kazada eşini kaybeden Amelia (Essie Davis), aradan 7 sene geçmesine nazaran kâbuslarında halen durum hatıranı yaşar. Kafayı canavar avlamaya takmış oğlu Samuel (Noah Wiseman) ise toplumsal açıdan uyumsuz, kolay değil bir çocuktur.
escort balikesir
Kısacası, Babadook isimli esrarengiz berbat varlık hayatlarına girmeden öncesinde de onlar amaçlı işler olması gerektiği kadar kolay değildir.
Babadook, sinema tarihindeki başka “akrabaları”ile benzer stratejiyi takip ediyor. Ziyaretlerinin sayısını ve müddetini gittikçe artırıyor, geceleri meydana çıkıyor, bir çeşitli haneden kovulamıyor ve benzeri… Çeşitli meydana gelen yanı kimliksizliği. Benzer filmlerin bir noktasında berbat ruhun kimliği ve maksadı netleşir. Babadook ise daha bir sürü kadın ile oğlun partner korkularının bir yansıması. Üstelik filmi Babadook hiç yokmuş benzeri değerlendirmek, her şeyi Amelia’nın hayalleri olarak rastlamak de olası.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın